Mężczyzna z bolącym brzuchem

Ból brzucha jest bardzo częstą dolegliwością. W większości przypadków można łatwo rozpoznać jego przyczynę i dobrać do niej odpowiednie leczenie. W niektórych okolicznościach dolegliwości bólowe wymagają jednak pilnej konsultacji ze specjalistą. Jakie czynniki mogą powodować ból brzucha? W jaki sposób złagodzić dolegliwości? Kiedy bóle mogą być powodem do niepokoju?

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

Ból może występować po prawej albo lewej stronie brzucha, a także dotyczyć jego górnej, środkowej albo dolnej części. Bywa ostry lub przewlekły i ma różne stopnie nasilenia. Może informować o rozmaitych stanach, w których znajduje się organizm, a także – w zależności od tego, w jakim miejscu występuje i czy towarzyszą mu inne objawy – świadczyć o problemach z układem pokarmowym, płciowym albo moczowym.

Ból brzucha bywa spowodowany przez wzdęcia, zaparcia, niestrawność, zespół jelita drażliwego oraz alergie. Dolegliwość występuje też w przypadku zatrucia pokarmowego albo zapalenia żołądkowo-jelitowego (tzw. grypy żołądkowej).

Poprzez nieprzyjemne odczucia w okolicy brzucha przejawiają się również bóle menstruacyjne. Wynikają one ze zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety. Na początku cyklu endometrium, czyli błona śluzowa wyścielająca jamę macicy, zaczyna się łuszczyć. Złuszczaniu się tkanki towarzyszą bolesne skurcze mięśni macicy. Ból zlokalizowany w brzuchu może promieniować do pleców. Stan utrzymuje się przez kilka dni, a dolegliwości mają różny stopień nasilenia. Aby poradzić sobie z bólem brzucha podczas menstruacji, można sięgnąć po tabletki na ból brzucha o działaniu przeciwbólowym lub rozkurczowym. Wspomniane środki znajdują zastosowanie także w łagodzeniu niektórych wcześniej wymienionych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Co jeszcze może powodować ból brzucha? Przyczyną problemu nierzadko okazuje się zakażenie dróg moczowych albo zapalenie pęcherza moczowego. Ból brzucha może wskazywać również na poważniejsze choroby: kamicę nerkową, endometriozę, chorobę refluksową lub wrzodową żołądka, kamicę pęcherzyka żółciowego, chorobę wrzodową dwunastnicy, zapalenie wyrostka robaczkowego albo chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Ból w nadbrzuszu i środkowej części brzucha – co może oznaczać?

Jeżeli ból pojawia się w środkowej części nadbrzusza, w okolicach pępka, a także towarzyszą mu wymioty czy biegunka, zwykle świadczy o zatruciu pokarmowym. Odczuwanie bólu w okolicy mostka, uczucie pieczenia, częste odbijanie i wzdęcia są z kolei symptomami wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Ból zlokalizowany w nadbrzuszu może informować też o problemach z trzustką. Odczuwa się go pod żebrami i w plecach. Często towarzyszą mu wzdęcia, zwłaszcza po obfitym posiłku oraz spadek masy ciała.

Przewlekłe bóle w prawej części nadbrzusza połączone z uczuciem pieczenia i pełności to objawy typowe dla kamicy nerkowej. Jeśli ból pojawia się nagle, jest przeszywający i trwa nawet do kilkudziesięciu minut, może świadczyć o ataku kolki żółciowej. Niespodziewany, gniotący ból brzucha zlokalizowany w okolicy prawego podżebrza przytrafia się w przypadku kamicy nerkowej.

O czym może świadczyć ból w podbrzuszu?

Ból nad spojeniem łonowym rozchodzący się do pleców, silny, piekący i wiążący się z parciem na pęcherz oraz trudnościami w oddawaniu moczu często wynika z infekcji układu moczowego. Bóle w podbrzuszu rozchodzące się do miednicy, związane z problemami z oddawaniem moczu i bólami po stosunku, a także chroniczne zmęczenie czy wahania wagi, mogą natomiast świadczyć o tym, że na jajniku pojawił się torbiel.

Jeżeli ból pojawia się w prawej części podbrzusza i towarzyszą mu gorączka, wzdęcia oraz wymioty, prawdopodobnie wystąpiło zapalenie wyrostka robaczkowego. Obecność niepokojących objawów jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza. Silny i narastający ból brzucha z prawej strony, promieniujący do odcinka krzyżowego kręgosłupa, może oznaczać tętniaka aorty. Powinien zostać pilnie skonsultowany z lekarzem.

Pozostałe przyczyny bólu brzucha

Bóle brzucha mogą wywoływać niektóre leki – nieprzyjemne dolegliwości są wówczas skutkiem ubocznym ich przyjmowania. Bóle bywają również spowodowane urazem. W takich przypadkach dolegliwość zwykle ustępuje po paru minutach. Jeżeli ból nie przechodzi, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu sprawdzenia stanu narządów wewnętrznych. Przyczyną bólu brzucha może być także nowotwór np. trzustki, jelita grubego czy jajnika. Wówczas wspomnianej dolegliwości często towarzyszą inne objawy takie jak powiększenie obwodu brzucha, wzdęcia, niechęć do jedzenia czy niezamierzona utrata masy ciała. Jeśli wspomniane symptomy występują niemal codziennie przez dłuższy czas, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Ból brzucha miewa różne przyczyny i nie musi oznaczać poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak pojawia się często albo towarzyszą mu inne niepokojące objawy, warto umówić się na wizytę z lekarzem, by zbadał możliwe źródło problemów i dopasował do niego odpowiedni sposób działania.