targ ze zdrową żywnością

We współczesnych czasach coraz większa ilość osób wyraża zainteresowanie składem jedzenia, które codziennie spożywa. To bardzo dobre podejście i da się zauważyć także w mediach, że propaguje się tzw. zdrową żywność. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, czym tak właściwie jest owa zdrowa żywność. W słowniku języka polskiego, takiego pojęcia używa się zamiennie z żywnością rekomendowaną bądź też ekologiczną. Prawidłowe odżywianie powinno opierać się właśnie o żywność tego rodzaju. Można ją zakupić zarówno w sklepach ze zdrową żywnością, jak i w normalnych placówkach, codziennego użytku.

Definicja zdrowej żywności

Według definicji zdrowa żywność jest jedzeniem naturalnym, pozbawionym środków konserwujących oraz ulepszających. Produkuje się ją tradycyjnymi metodami i pochodzi ona z ekologicznych upraw.

Tak więc, rośliny spełniające wymogi zdrowej żywności są uprawiane bez użycia nawozów sztucznych, czy też chemicznych środków ochronnych i pestycydów. Nie dodaje się do nich również konserwantów, a więc środków, które utrwalają i przedłużają przydatność takich produktów. Ponadto nie ma w zdrowej żywności substancji, które:

  • mogą poprawiać funkcjonalne cechy produktów w sposób chemiczny,
  • przy pomocy różnych substancji są w stanie zapobiec zmianom jakościowym, takim jak barwa, smak, zapach czy konsystencja – co daje w efekcie stałą powtarzalną jakość produktu,
  • poprzez zastosowanie środków chemicznych mogą wpływać na atrakcyjność produktów dla konsumenta oraz zwiększać efektywność produkcji, czyli np. ograniczać ubytki bądź wpływać na zwiększoną wydajność.

Dodatkowo zdrowa żywność musi mieć na opakowaniu oznaczenie ekologicznego rolnictwa. Wiąże się to z rozporządzeniami Unii Europejskiej. Takiego rodzaju certyfikaty, czyli gwarancje jakości, przyznaje się na okres jednego roku.

Bio, eko, organic i certyfikaty

Podczas zaopatrywania się w żywność w sklepach ze zdrową żywnością warto wybierać produkty bio, eko bądź organic. Oznacza to, że są one przygotowane na bazie roślin genetycznie niemodyfikowanych, bez udziału pestycydów oraz wszelkiego rodzaju sztucznych nawozów.

Jeżeli zaś kupuje się mięso to produkty bio, eko oraz organic będą tu oznaczały, że zwierzęta, z których pochodzi były karmione paszą, bez żadnych hormonów czy też antybiotyków. Omawiany rodzaj produktów, na opakowaniu zawierał będzie zielony listek z dwunastoma gwiazdkami, a także certyfikat, który potwierdza autentyczność produktu.

Nie wszystkie produkty eko są ekologicznego pochodzenia

Warto zwracać uwagę na to, że niektóre artykuły spożywcze, posiadają oznaczenie zdrowej żywności, jednakże nie zawierają na opakowaniach certyfikatów. Nie spełniają bowiem norm i wcale nie są do końca bezpieczne, choć nazwa na to wyraźnie wskazuje. Jedynie kojarzą się z produktami typu bio, eko oraz organic np. wyglądem.

Tymczasem niektórzy producenci potrafią w logo wstawić coś innego, w celu ominięcia niejednokrotnie ostrych przepisów. Decydując się więc na zdrową żywność należy uprzednio wyszukać oznakowania na opakowaniu, które na sto procent potwierdzą jakość oraz autentyczną ekologię wyrobu.

owoce eko, zdrowa zywność
Źródło: Pixabay.com

Fairtrade, slowfood– co to oznacza?

Sklepy ze zdrową żywnością mogą oferować produkty, na których znaleźć można różnego typu oznaczenia. Przeciętnemu użytkownikowi, który nawet dość dobrze zna się na prawidłowym odżywianiu, nie mówią praktycznie nic. I tak np. jeżeli na produktach znajdzie się oznaczenie „fairtrade”. Tego rodzaju asortyment z założenia powinien gwarantować, iż ludzie pracujący przy jego wytwarzaniu są odpowiednio wynagradzani, a także że żaden etap uprawy bądź hodowli czy produkcji nie przekraczał zasad eksploatacji naturalnego środowiska. Warto więc uprzednio sprawdzić np. w Internecie czy dany produkt spełnia takie wymagania.

Następne określenie, budzące być może pewne niejasności, to tzw. slow food. Takie produkty są całkowitym przeciwieństwem fast foodów i oznaczają żywność, która powstała z produktów pochodzących z bezpiecznych, lokalnych upraw, najczęściej takich, które nie zostały wysoko przetworzone. Slow food to także celebrowanie posiłków, powolne ich spożywanie, dokładne przygotowywanie oraz wolne tempo życia.

Superfood, a może light?

Kolejne oznaczenia produktów żywnościowych należących do zdrowej żywności to superfood oraz light. Wyroby, które posiadają na opakowaniu oznaczenie „superfood” posiadają w składzie składniki, które są bardzo korzystne dla organizmu i zostało to potwierdzone naukowo. Z kolei produkty typu „light” zawierają (przynajmniej w teorii) mniej niż 30 % cukru i tłuszczu. Często jednak producenci dopuszczają się nadużyć w tej kwestii, jako że nie jest to regulowane żadnymi przepisami. Prawidłowe odżywianie polega również na odróżnianiu tego rodzaju oznaczeń. Możesz dowiedzieć się także „Jak założyć sklep ze zdrową żywnością?