Lekarz podczas operacji

Chirurgia naczyniowa nie należy do szeroko rozpoznawanych dziedzin medycyny, jednak na pewno nie można nie doceniać jej roli. Szczególnie w czasach, kiedy większość czasu spędzamy, siedząc.

Tajniki chirurgii naczyniowej

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że dobra kondycja naszego układu krwionośnego oraz limfatycznego jest bardzo istotna, w szczególności w podeszłym wieku. Właśnie diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń z nimi związanymi zajmuje się chirurgia naczyniowa.

Chirurdzy naczyniowi w uzasadnionych przypadkach dokonują ingerencji w naczynia krwionośne oraz limfatyczne. Usuwają wszelkie tkankowe nieprawidłowości, które mogą wpływać na zaburzenia pracy wspomnianych układów. Niejednokrotnie wiąże się to z ratowaniem życia pacjenta czy ocalaniem jego kończyn w przypadku ryzyka powstania martwicy tkanek.

Schorzenia diagnozowane i leczone przez chirurgię naczyniową

Zaburzenia pracy układu krwionośnego oraz limfatycznego wiążą się ze stylem życia, jaki obecnie prowadzi wielu ludzi. Siedzący tryb życia bardzo negatywnie wpływa na kondycję naszych żył oraz tętnic. Z kolei zanieczyszczenie środowiska naturalnego, w szczególności powietrza, ma bardzo niekorzystny wpływ na układ limfatyczny i całą naszą gospodarkę hormonalną.

Stąd właśnie rosnące znaczenie chirurgii naczyniowej, która musi radzić sobie ze wzrostem przypadków chorób związanych z układem krążenia oraz układem limfatycznym.

Jakie choroby oraz schorzenia diagnozuje chirurgia naczyniowa?

Do najczęstszych, można rzec, że cywilizacyjnych przypadłości układu krwionośnego należy miażdżyca naczyń krwionośnych. Powoduje ona ich zwężenie – cholesterol osiada na ściankach naczyń i w ten sposób znacznie ogranicza ich prześwit. Krew zaczyna wolniej krążyć, przez co szybciej odczuwamy zmęczenie. Serce, aby zapewnić odpowiednie tempo przepływu, musi bardziej się wysilić, w zaawansowanych stadiach miażdżycy często ponad swoje możliwości.

Oprócz miażdżycy chirurgia naczyniowa zmaga się z zespołem stopy cukrzycowej, czyli dość częstym powikłaniem choroby cukrzycowej, które może nawet doprowadzić do konieczności amputacji kończyny.

Do chorób układu naczyniowego należą również wszelkiego rodzaju tętniaki, które pękając, powodują wylew krwi do mózgu, co często prowadzi w nim do nieodwracalnych zmian, a nawet śmierci. Nie można również nie wspomnieć o wszelkiego rodzaju zatorach, z których najniebezpieczniejszym jest zator tętnicy płucnej.