warzywa na farsz warzywny

Od kilku lat rośnie świadomość pochodzenia produktów i ich składu. Coraz większe jest także grono osób, które rezygnują z mięsa na rzecz roślinnych zamienników. Te dwa czynniki sprawiają, że branża żywnościowa musi się zmienić, by sprostać oczekiwaniom konsumentów. Pomocne w tym mogą być m.in. farsze warzywne dla przemysłu spożywczego.

Po pierwsze – szybko i wygodnie

Gotowe nadzienia to przede wszystkim duża wygoda w przypadku prowadzenia restauracji. Gdy szef kuchni ma pod ręką gotowy farsz, przygotowanie dania trwa dwa razy szybciej. W ten sposób powstają m.in. papryki faszerowane, pulpety, tortellini, czy sakiewki warzywne. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że nie chodzi o farsze pełne konserwantów, czy wzmacniaczy smaków, lecz przygotowywane na indywidualne zamówienie przez dostawcę warzyw, który gwarantuje, że jego produkty są naturalne.

Farsze warzywne dla przemysłu spożywczego to ponadto dobre rozwiązanie dla producentów gotowych dań (m.in. gołąbków i roladki), ale też marketów, które coraz częściej oferują produkty wegetariańskie, bio oraz fit (naleśniki, krokiety, burgery). Gotowe nadzienia szeroko wykorzystywane są również w zakładach piekarniczych produkujących m.in. paszteciki, zapiekanki oraz bułeczki z farszem. Oprócz tego farsze wykorzystywane są do przygotowania dań garmażeryjnych, które dostać można m.in. w sklepach spożywczych.

Po drugie – zdrowo, smacznie i naturalnie

Farsze warzywne dla przemysłu spożywczego to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie żywność naturalnego pochodzenia, czyli dla odbiorców. Nadzienia powstają z dobrych jakościowo i świeżych warzyw oraz przypraw. Bez zbędnych dodatków, barwników i chemicznych ulepszaczy. W ten sposób w daniu znajdują się bogate w składniki odżywcze oraz witaminy warzywa. To ważne szczególnie w przypadku dzieci, które nie przepadają za zielonymi szpinakiem, czy brokułami. Tych warzyw nie odkryją jednak w farszu dodanym np. do roladek z kurczaka.

Na smak farszów wpływają ponadto dodatki. Jednym z nich jest bogata w jednonienasycone, zdrowe kwasy tłuszczowe oliwa, z której powstaje m.in. pesto (bazyliowe, paprykowe). Z kolei imbir, czy czosnek działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Farsze warzywne dla przemysłu spożywczego często zawierają chrzan, który też wzmacnia układ odpornościowy człowieka. To wszystko sprawia, że nadzienia roślinne są nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Tylko w ten sposób można stworzyć grono zadowolonych i zaufanych konsumentów.