Kobieta mierzy talie.

Właściwa masa ciała jest jednym z istotnych czynników wpływających na stan Twojego zdrowia. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą nieść ze sobą groźne konsekwencje lub być niepokojącym objawem jakiejś choroby. Gdy zatem dostrzeżesz, że Twoja waga odbiega od normy, koniecznie udaj się do lekarza, który zleci badania kontrolne, a następnie zadbaj o siebie. Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy ważysz prawidłowo? Wystarczy obliczyć wskaźnik BMI.

Co to jest wskaźnik BMI?

BMI (ang. Body Mass Index) to wskaźnik wyrażający stosunek masy do wzrostu. Oczywiście im wyższa osoba, tym wyższa jest jej prawidłowa waga. Dzięki BMI w prosty sposób możesz określić, czy proporcje tych dwóch wartości są odpowiednie, a w razie konieczności, odpowiednio zareagować.

Jak obliczyć BMI i jak odczytać wynik?

Wzór na wskaźnik BMI jest prosty: waga w kilogramach / wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. W przypadku osoby o wadze 60 kg i mierzącej 1,75 m, należy wykonać działanie:

1,75 x 1,75 = 3,062

60 : 3,062 = 19,59

Teraz pora ustalić, co oznacza otrzymany wynik.

< 18 – niedowaga

18,5 – 24,99 – waga prawidłowa

25,00 – 29,99 – nadwaga

> 30 – otyłość

Jeśli Twój wynik jest niższy niż 18 lub wyższy niż 25, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, by sprawdzić ogólny stan zdrowia. Jednocześnie zwróć większą uwagę na to, co jesz i ile się ruszasz. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy dietetyka, który pomoże Ci ułożyć wartościową, a przy dostosowaną do Twoich preferencji smakowych dietę.

Kalkulator online – szybki wynik Twojego BMI

Istnieje znacznie prostszy i sprawniejszy sposób na to, by wyliczyć BMI, a przy tym mieć pewność, że nie popełniło się błędu. Wejdź na stronę internetową, na której znajduje się kalkulator BMI online. Wystarczy uzupełnić w odpowiednich rubrykach swoją wagę, wzrost oraz płeć. System ekspresowo poda Ci Twój wskaźnik z informacją o tym, czy jest on na prawidłowym poziomie.

BMI nie jest dla wszystkich

Wskaźnika stosunku masy do wzrostu nie powinny wyliczać sobie kobiety w ciąży. Organizm w tym okresie przechodzi liczne zmiany, a waga ciała uzależniona jest od wagi dziecka, ilości wód i innych czynników. Przyrost masy ciała przyszłej mamy kontroluje lekarz prowadzący ciążę.

BMI nie ma również zastosowania w przypadku dzieci i nastolatków. W ich przypadku ocena wagi powinna się odbywać za pomocą siatki centylowej. Dopiero po 18 roku życia można obliczać BMI w tradycyjny sposób.

Podobnie rzecz się ma u osób starszych, u których spada gęstość kości i nadwaga może nie zostać wychwycona. U sportowców z kolei spotykamy wysoką masę mięśniową, przez co BMI może błędnie wykazać nadwagę. Zdarza się, że osoby umięśnione otrzymując taki wynik, zaczynają ograniczać wartość kaloryczną przyjmowanych posiłków. Przy wzmożonym wysiłku bywa to bardzo groźne dla zdrowia.

Dlaczego nadwaga i niedowaga są tak niebezpieczne?

Zbyt wysoka masa ciała w stosunku do wzrostu, to zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2, nadciśnienia, chorób serca, chorób układu oddechowego, zwyrodnień stawów, nowotworów. Niestety siedzący tryb życia i wysokoprzetworzona żywność, której unikanie wymaga dziś nie lada wysiłku, to najkrótsza droga do nadwagi, czy nawet otyłości. Problem obecnie dotyczy już dużego odsetka dzieci w wieku szkolnym. Duży odsetek osób dorosłych z kolei, szczególnie mężczyzn, boryka się z otyłością brzuszną, sprzyjającą powstawaniu wielu chorób.

Często można spotkać się z przekonaniem, że szczupli są zdrowsi. Zbyt niska waga jednak również może powodować poważne dla organizmu konsekwencje. Wśród nich znajdują się: anemia, osłabienie, spadek masy mięśniowej, brak energii, bóle stawów, wypadanie włosów, a nawet łysienie, pogorszenie stanu skóry, zaburzenia hormonalne, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia krzepnięcia krwi, skłonność do złamań kości, apatia.

Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą być przyczyną zaburzeń psychicznych.

Wynik BMI poza normą, co dalej?

Z uwagi na zróżnicowaną budowę ciała każdego człowieka, ciężar kości, ilość masy mięśniowej, rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, samo BMI należy traktować jako wskazówkę. Jest to czysto matematyczne działanie, które nie uwzględnia indywidualnych czynników jednostki. Dopiero u dietetyka możesz dokonać szczegółowej analizy składu ciała, by poznać procentowy udział tkanki mięśniowej, tłuszczu i wody w Twoim ciele. Taki wynik będzie już miarodajny. Takie badanie można też czasem wykonać w niektórych siłowniach oraz klubach sportowych.

Niepokojący wskaźnik BMI potraktuj jako sygnał do konsultacji z lekarzem oraz trwałej zmiany stylu życia oraz żywienia. Zasadniczo każdy moment jest dobry na to, by zacząć się ruszać i zdrowo odżywiań.