Kobieta w gabinecie u lekarza na laserowej korekcie wzroku

Zabieg, jakim jest laserowa korekcja wzroku staje się coraz popularniejszy – z dnia na dzień chętnych do podjęcia się go przybywa. Do dnia dzisiejszego wykonano ich ponad kilkadziesiąt milionów, z czego ponad 15 milionów w USA. Według wielu źródeł jest on o wiele częściej przeprowadzanym zabiegiem niż, np. operacje plastyczne biustu czy nosa.

Czy laserowa korekcja wzroku jest skutecznym zabiegiem?

Zdecydowanie tak! Jest to bezpieczna alternatywa dla okularów i soczewek kontaktowych, którą stosuje się przy leczeniu krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmie. Laserowa korekcja wzroku ma na celu przede wszystkim poprawę komfortu życia poprzez zmniejszenie wady, niemniej jednak często udaje się ją całkowicie wyeliminować.

Jakie badania należy przejść, żeby zakwalifikować się do zabiegu?

Zanim dostaniemy zgodę na zabieg laserowej korekcji wzroku należy przejść szereg badań, które obejmują m.in.:

  • biometrię optyczną,
  • pomiar szerokości źrenic oraz ciśnienia wewnątrz gałki ocznej,
  • topografię rogówki oka,
  • cyfrowe badanie refrakcji,
  • OCT tylnej części gałki ocznej i rogówki.

Badania trwają zwykle od 1,5 do 3 godzin. Ich wykonanie oraz pozytywny wynik jest niezbędny nie tylko do kwalifikacji na zabieg, ale i do bezproblemowego, bezpiecznego przebiegu korekcji. Dzięki dostarczonym na ich podstawie informacjom lekarz jest w stanie precyzyjnie wybrać metodę, którą będzie przeprowadzana laserowa korekcja wzroku.

laserowa korektaa wzroku

Laserowa korekcja wzroku – zalecenia przed i po zabiegu

Jest to zabieg, do którego należy się odpowiednio przygotować. Do głównych zaleceń lekarzy przed zabiegiem jest zaprzestanie noszenia soczewek ok. 3 tygodnie przed zabiegiem. Na 48 godzin przed zabiegiem należy również zaprzestać picia alkoholu oraz płynów zawierających kofeinę. Na laserową korekcję wzroku należy przyjść bez makijażu i zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które przydadzą się po procedurze.
O czym natomiast należy pamiętać po wykonanej korekcji? Na 48 godzin zrezygnujmy z prowadzenia pojazdów, po zabiegu powinien nas ktoś odebrać, gdyż widzenie będzie początkowo zaburzone. Należy też unikać miejsc, w których może występować dużo dymu i kurzu oraz korzystania z basenu na ok. 2 miesiące. Lekarze zalecają także rezygnację na ok. 1-2 miesiące od zabiegu z dużego wysiłku fizycznego oraz wizyt na solarium i mocnym słońcu. Powinniśmy także odpuścić na 2 tygodnie kładzenia czegokolwiek w okolicę oka, jak np. balsamy, kremy czy makijaż. Podczas mycia natomiast należy uważać na to, żeby resztki szamponu czy wody nie dostały się do oka, dlatego np. w czasie spłukiwania włosów najlepiej odchylić głowę do tyłu i zamknąć oczy.

Choć laserowa korekcja wzroku trwa dosyć krótko i jest bezbolesna to niezwykle istotne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń oraz stawianie się na wizyty kontrolne. Dzięki temu ryzyko jakichkolwiek komplikacji po zabiegu jest niezwykle małe.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku?

Jeśli jesteś osobą, która pewniej i spokojniej czuje się wiedząc czego należy się spodziewać w dniu zabiegu to poniżej przygotowaliśmy dla ciebie krótką listę:

  • przed zabiegiem podane zostaną krople znieczulające, dzięki czemu całość procedury przebiegać będzie bezboleśnie,
  • korekcja wzroku trwa krótko, bo ok. 20 minut,
  • dolegliwości, na które skarżą się pacjenci po zabiegu to m.in.: łzawienie i pieczenie – ważne, żeby wtedy nie trzeć i nie zaciskać powiek
  • przed wyjściem od lekarza otrzymasz krople do regularnego stosowania oraz specjalną opaskę do spania.