Kobieta z atopowym zapaleniem skóry

Geny mają wielką moc, jednak nie zawsze chcemy jej doświadczać. Jednym z przypadków są choroby skóry, które często są dziedziczone przez pokolenia. Bez wątpienia należy do nich AZS. Dowiedz się, w jaki sposób do tego dochodzi.

Łuszczyca, rogowacenie mieszków włosowych, AZS – to jedne z najczęściej występujących schorzeń, które niestety przekazywane są nowym pokoleniom. Atopowe zapalenie skóry możemy obecnie nazwać dermatozą na miarę XXI wieku. Boryka się z nim coraz więcej osób. Samo AZS jest bardzo złożone – zaczynając od przyczyn, objawów, aż po sposób leczenia. Sprawdź, w jaki sposób jest dziedziczone atopowe zapalenie skóry – być może temat ten dotyczy ciebie.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Jak już wiesz, wiele schorzeń dermatologicznych jest dziedziczonych. AZS należy do tych o dość różnorodnym przebiegu. Przede wszystkim nosi miano dermatozy przewlekłej. Atopowe zapalenie skóry wyróżnia się zdolnością do nawrotów – brak zmian przez kilka miesięcy wcale nie oznacza, że nie pojawią się za rok. Dotyczy ludzi dorosłych, ale także małych dzieci. Obszar zmian, jaki obejmuje, to skóra owłosiona oraz gładka.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry, objawy tego schorzenia są z reguły podobne. Mając na uwadze wiek pacjenta, mogą mieć inne umiejscowienie. U niemowląt i dzieci do 2. roku życia zajmują obszar głowy, ale także policzków. U młodzieży i dorosłych mogą być rozsiane po całym ciele. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Oto najczęściej występujące objawy:

  • zaczerwieniona i łuszcząca się powierzchnia skóry;
  • zmiany wysiękowe (podobne czasami do trądziku);
  • świąd;
  • przewlekła suchość.

AZS – dziedziczenie jednej z najczęściej występujących chorób w dermatologii

Za bezwzględną i całkiem dobrze poznaną przyczynę występowania AZS uznaje się skłonności genetyczne. Za wszystko odpowiadają oczywiście geny i może ich być naprawdę wiele. Osoba chora na AZS otrzymuje od swoich rodziców m.in. zaburzone funkcjonowanie układu immunologicznego, który przejawia się atopią. Można u niej zwykle wykryć równocześnie podwyższony poziom przeciwciał IgE, ale także alergię na konkretne produkty spożywcze. Co ciekawe, geny odpowiadają także za komórki skóry, już na etapie ich różnicowania. To tutaj zachodzi wiele zmian, które upośledzają ich dalsze funkcjonowanie.

AZS a inne przyczyny występowania – co zaostrza schorzenie?

Musimy wyjaśnić, że AZS ma także inne przyczyny, które zaostrzają pojawienie się choroby. Należy tu zaliczyć przede wszystkim ogromne zanieczyszczenia środowiska, m.in. wolne rodniki i niekorzystne związki chemiczne. Kolejną kwestią jest stres – obecnie nieunikniony. Ten o charakterze przewlekłym wzmaga pojawienie się atopowego zapalenia skóry. Klimat i zmienna wilgotność powietrza także nie pozostają obojętne.

Istnieją choroby skóry, których nie zawsze da się uniknąć. Na szczęście obecna wiedza skutecznie wspomaga walkę z AZS i jego objawami. Twój komfort życia może być na bardzo wysokim poziomie.