Kobieta stoi obok podnośnika rehabilitacyjnego dla pacjenta

Artykuł partnera.

Specjalistyczne sprzęty medyczne są dziś coraz bardziej dostępne do użytku prywatnego. Z wielu z nich można korzystać nie tylko po zakupie na własność, ale także dzięki działalności wypożyczalni. Jednym z takich urządzeń jest podnośnik pacjenta przeznaczony dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Czym jest podnośnik pacjenta i jak działa?

Podnośnik pacjenta to urządzenie medyczne pomagające w bezpiecznym przemieszczaniu osoby niepełnosprawnej. Ułatwia bezwysiłkowe przenoszenie chorego z i do łóżka, na wózek inwalidzki czy toaletę, ale także do samochodu, a nawet do basenu. Stanowi zatem ogromną pomoc w opiece nad osobą dysfunkcyjną ruchowo, której transport jest zazwyczaj znacznym obciążeniem dla opiekuna, narażającym go na poważne problemy z kręgosłupem. Podnośniki używane są w szpitalach czy domach opieki, jednak z powodzeniem można korzystać z nich także prywatnie.

Do dyspozycji mamy podnośniki stacjonarne instalowane w jednym miejscu oraz przenośnie, które. dzięki obecności niewielkich kółek, mogą przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami. Są sterowane elektrycznie przy użyciu pilota lub manualnie – w tym przypadku przenoszenie i opuszczanie pacjenta umożliwia łożysko oporowe.

Podnośnik dla chorego – kiedy jest przydatny?

Podnośnik medyczny zbudowany jest ze stabilnej ramy oraz nosidła – rodzaju chusty wykonanej z wytrzymałego materiału. To właśnie na chuście umieszcza się transportowanego pacjenta (uwaga, nie zawsze jest ona wliczona w cenę, zdarza się, że w chustę do podnośnika pacjenta trzeba zaopatrzyć się oddzielnie). Wyróżniamy chusty uniwersalne, kąpielowe czy specjalistyczne – usztywniane i zaopatrzone w zagłówek.

Na korzystanie z podnośnika decydują się przede wszystkim pacjenci, którzy ze względu na charakter swojej niepełnosprawności muszą poruszać się na wózku inwalidzkim. Sprzęt sprawdza się w przypadku osób po amputacjach, cierpiących na deformacje kończyn i choroby obawiające się zmianą napięcia mięśniowo-stawowego. 

Chętnie sięgają po niego również seniorzy, którzy mają trudności w samodzielnym poruszaniu się spowodowane postępującymi wraz z wiekiem zmianami degradacyjnymi obejmującymi układ ruchu.

Podnośnik rehabilitacyjny – kupić czy wypożyczyć?

Podnośnik dla pacjenta niepełnosprawnego można nabyć na własność bądź wynająć.

Zakup podnośnika z pewnością warto rozważyć, kiedy wiemy, że będzie potrzebny stale, przez lata. Niektórzy pacjenci po prostu wolą też posługiwać się całkowicie nowym, nieużywanym sprzętem i jeśli tylko nie istnieją ograniczenia budżetowe, decydują się na kupno.

W ofercie Brandvital, podnośnik pacjenta jest dostępny w sprzedaży oraz na wynajem: https://www.brandvital.eu/wypozyczalnia/podnosniki-pacjenta/

Z kolei skorzystanie z usług wypożyczalni podnośników pacjenta jest polecane przede wszystkim wówczas, gdy sprzęt nie będzie używany długotrwale. Należy mieć świadomość, że cena urządzenia waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych zależnie od modelu, zatem jeśli ma on być wsparciem jedynie czasowo, zdecydowanie bardziej opłacalny jest wynajem rozliczany w wygodnym systemie abonamentowym. Zdarza się, że – ze względu na wspomniane, wysokie koszty zakupu – wynajem jest jedyną możliwą opcją.

Do wypożyczalni podnośników dla chorych warto udać się także wtedy, kiedy przed zakupem urządzenia chcemy je przetestować, by upewnić się, że dany model rzeczywiście sprawdzi się w przypadku naszego podopiecznego. W profesjonalnych wypożyczalniach, np. BRANDvital, można liczyć na fachowe doradztwo fizjoterapeutów, którzy pomagają dobrać sprzęt dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Odradza się natomiast zakup używanych podnośników na własną rękę, np. za pośrednictwem internetowych portali ogłoszeniowych. Pamiętajmy, że podnośnik jest sprzętem medycznym i musi spełniać określone standardy jakości. Kupując go z niepewnego źródła, de facto nie wiemy, w jakim jest stanie i czy jego używanie na pewno będzie bezpieczne.