mężczyzna ze zwierzętami siedzący na ławce

Czy kiedykolwiek słyszałeś o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc? Zastanawiałeś się, kto właściwie może być w grupie ryzyka zachorowania na tę chorobę? A może to właśnie Ty stanowisz doskonałą grupę docelową dla omawianej przez nas dolegliwości? POChP to choroba cywilizacyjna, która w przestrzeni globalnej zaatakowała już ponad 380 milionów ludzi. Na terenach naszego kraju liczba osób cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc wynosi natomiast około 2 000 000! Jakie jest zatem prawdopodobieństwo, że to właśnie Ty w przyszłości będziesz cierpiał na tę dolegliwość? A może to dzieje się już, jednak nie zwracasz uwagi na sygnały wysyłane przez Twój organizm? Poniżej przedstawimy Ci wszelkie niezbędne informacje dotyczące POChP.

Definicja Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Nie ulega wątpliwości, że POChP to dolegliwość, której absolutnie nie wolno ignorować. Jest to bowiem przewlekła choroba płuc, charakteryzująca się uporczywym kaszlem, dusznościami, a nawet odkrztuszaniem niepokojącej wydzieliny. Zdarza się, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc często mylona jest z astmą lub z innymi dolegliwościami płucnymi. Jak zatem sprawdzić, czy grozi Ci zachorowanie na POChP? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na portalu Oddychajmy (https://oddychajmy.pl/), który zbiera i weryfikuje wszelką wiedzę dotyczącą omawianej przez nas choroby. Jeśli zatem jesteś zainteresowany swoim zdrowiem i chcesz zdobyć obeznanie dotyczące POChP, koniecznie zajrzyj na wymienioną powyżej stronę.

Z czego bierze się POChP?

Jak zostało wyżej wspomniane, POChP dotknęło już blisko 2 miliony ludzi na terenie całego kraju. Czy jednak wynika to z przypadku? A może z genetycznych predyspozycji do zachorowania na choroby płuc? Okazuje się, że tendencja do zachorowania na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc wynika w dużej mierze ze środowiska, ale nie tylko. Warto wiedzieć, że to nasze decyzje w ogromnym stopniu determinują prawdopodobieństwo zachorowania. Obecne statystyki wskazują bowiem, że aż 90% spośród wszystkich osób cierpiących na POChP to nałogowi palacze. Jak zatem wygląda profil osoby chorej na POChP? O tym przeczytasz poniżej.

Jak przedstawia się grupa ryzyka POChP?

Dziś mówi się, że o podejrzeniu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc możemy mówić u każdego mężczyzny, który ukończył czterdziesty rok życia. To właśnie ta część społeczeństwa stanowi grupę docelową POChP. Szczególnie narażeni są jednak panowie, którzy wykonują konkretne zawody. Mowa tu oczywiście o takich profesjach, jak:

  • Górnicy
  • Hutnicy
  • Spawacze
  • Pracownicy tartaków
  • Pracownicy przetwórstwa przemysłowego

Wynika to oczywiście z codziennego obcowania ze szkodliwymi pyłami, które osadzają się bezpośrednio na ich płucach. To właśnie dlatego osoby wykonujące powyższe zawody podczas każdych badań okresowych powinny być badane za pomocą spirometra.

Co daje spirometria?

Spirometria jest bowiem profilaktycznym badaniem płuc, mierzącym ich objętość oraz pojemność. Podczas spirometrii można również określić przepływ powietrza znajdującego się w płucach oraz w oskrzelach. Badanie wykonywane jest popularnym spirometrem, a więc dedykowanym narzędziem, które umożliwia wykonanie odczytu jakości płuc. Spirometria pozwala na swoistą kontrolę leczenia wszelkich chorób układu oddechowego, takich jak POChP. Jak zatem przedstawia się przebieg takowego badania?

Jak wygląda badanie spirometrem?

Aby spirometria mogła przedstawić realny wynik, wymaga się od pacjenta przynajmniej minimalnej współpracy. Jego jedynym zadaniem jest bowiem wykonywanie poleceń lekarza lub pielęgniarki, która zajmuje się wykonaniem badania. Spirometria wykonywana jest w pozycji siedzącej. Niezwykle ważne jest, by pacjent zachował wtedy wyprostowane plecy – dzięki temu wynik badania przedstawi bezbłędne podsumowanie, które umożliwi pacjentowi dalszą diagnostykę. Podczas wykonywania omawianego przez nas badania pacjent ma zatkany nos w celu uniemożliwienia oddychania inną drogą, niż ustami.

W jaki sposób przygotować się do spirometrii?

Oczywistym jest, że przed każdym badaniem pacjent musi przejść szereg rutynowych zaleceń, których zadaniem jest przedstawienie prawidłowego wyniku spirometrii. Wśród takich dyrektyw wymienia się między innymi:

  • Niezażywanie leków, które mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na wynik badania
  • Niepicie alkoholu – około 4 godziny przed rozpoczęciem spirometrii
  • Niepalenie tytoniu – przynajmniej godziny przed badaniem
  • Niespożywanie obfitych posiłków – co najmniej 2 godziny przed wykonaniem diagnostyki.

Dodatkowo zaleca się, by pacjent podczas badania ubrany był jak najbardziej „luźno”.  Nie ulega bowiem wątpliwości, że ciasne spodnie i obcisła koszula negatywnie wpływają na komfort głębokiego oddychania. Przestrzeganie powyższych zasad daje pacjentowi gwarancję uzyskania prawidłowych wyników badania i, w konsekwencji, poznania stanu swojego zdrowia.