Olejek z lawendy

Lecznicze właściwości lawendy są znane od wieków. Jest ona wykorzystywana zarówno w formie kwiatów, jak i olejków. Chociaż wiele osób ma wątpliwości, czy ta druga forma jest równie skuteczna, lawendowy olejek eteryczny ma mnóstwo dobroczynnych właściwości. Podpowiadamy dziś, co powinieneś o nim wiedzieć.

Lawenda – czym się charakteryzuje?

W medycynie naturalnej lawenda wykorzystywana jest od wieków ze względu na swoje właściwości lecznicze. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego – z jej uprawy słynie Prowansja oraz chorwacka wyspa Hvar. Jednak lawenda bywa z powodzeniem uprawiana w większości krajów świata, także w Polsce.

Kiedy kwitnie lawenda?

Kwitnienie lawendy możemy podziwiać od czerwca do września. Charakteryzuje się przyjemnym, chociaż bardzo intensywnym zapachem oraz żywymi kolorami – od lila do intensywnego fioletu. Jej smak z kolei jest intensywnie gorzki. Odpowiada za to olejek eteryczny, który zawiera aż 60% octanu linalolu. Lawenda jest rośliną miododajną, z której produkuje się bardzo korzystne dla człowieka olejki.

Olejek lawendowy dla zdrowia

Wartości zdrowotne olejku z lawendy są trudne do przecenienia. Składa się on z ponad stu pięćdziesięciu składników aktywnych, które wpływają pozytywnie na wiele różnego rodzaju schorzeń – od bóli reumatycznych stawów, aż po ukąszenia owadów. Olejek z lawendy jest jednym z nielicznych, które można podawać bezpośrednio na skórę bez konieczności jego wcześniejszego rozcieńczania.

Można także podawać go doustnie – jest bezpieczny dla organizmu, a wydala się częściowo przez układ moczowy, a częściowo wraz z wydychanym powietrzem. Opary olejku potrzebują jedynie dwunastu godzin na skuteczne pozbycie się paciorkowców i pneumokoków. Olejek lawendowy działa wspomagająco między innymi na:

  • bóle stawów i mięśni,
  • przemianę materii,
  • zaburzenia odporności,
  • mdłości,
  • stłuczenia,
  • ukąszenia owadów.
Fioletowa lawenda
Źródło: Pixabay.com

Olejek z lawendy w stomatologii i kosmetyce

W niektórych krajach olejek lawendowy stosowany jest także w stomatologii. Olejek lawendowy polecany jest szczególnie osobom, które cierpią na przewlekłe problemy z układem oddechowym. Wpływa on pozytywnie na nieżyt nosa, łagodzi objawy przeziębienia i zapobiega ich nawrotom w przyszłości.

Lawenda stosowana jest również w kosmetyce. Mydła i balsamy z jej dodatkiem zmiękczają i nawilżają skórę, a przy okazji mają także działanie antybakteryjne. Olejki są także bardzo często zalecane jako remedium na łamliwe i kruche paznokcie, ponieważ znacznie poprawiają ich kondycję.

Olejek lawendowy na dobry sen

Olejek z lawendy jest bardzo skuteczną pomocą na stany lękowe i problemy ze snem. Zawarty w nim octan linalolu działa uspokajająco na odśrodkowy układ nerwowy, który odpowiada za kłopoty z zasypianiem, szczególnie te na tle nerwowym. Kilka kropel olejku zaaplikowanych na poduszkę, może znacznie poprawić nasze samopoczucie i wpłynąć na głęboki oraz długi sen.

Wyciąg z lawendy ma też udowodnione działanie uspokajające, dlatego doskonale nadaje się dla osób, które doświadczają chronicznej nerwowości lub powtarzających się stanów lękowych. Aplikacja takiego olejku może pomóc nam uporać się z tymi dolegliwościami i osiągnąć stan harmonii oraz relaksu. Sposób aplikacji zależy jedynie od naszej woli. Wspomniane już krople na poduszce lub odrobina olejku dodana do gorącej wody w kąpieli to jedne z najczęściej stosowanych metod.

Kiedy uważać na olejek lawendowy?

Warto zaznaczyć, że tak jak każdy element leczniczy, również olejek z lawendy powinien być stosowany ostrożnie. Kiedy należy wstrzymać się z jego używaniem? Przede wszystkim uważać powinny osoby cierpiące na problemy z układem pokarmowym. Jeżeli chorujemy na wrzody żołądka, cierpimy na zapalenie jelit lub wyrostka robaczkowego. Także podejrzenie krwawienia w przewodzie pokarmowym jest powodem, dla którego warto zaniechać stosowania olejku.

Szczególnie uważać powinny także osoby cierpiące na poważne choroby wątroby i nerek. Lawendy nie poleca się także w pierwszym trymestrze ciąży oraz podczas karmienia piersią. Rzecz jasna przed pierwszym zastosowaniem warto także wykluczyć potencjalne uczulenie. Przeczytaj także „Lawenda, kiedy kwitnie i co z niej można zrobić?