Wiele osób słyszało o zespole Aspergera dzięki filmom, w których główni bohaterowie mierzyli się właśnie z tym zaburzeniem. Filmowa rzeczywistość i prawdziwe życie nie zawsze się ze sobą pokrywają. Ponadto poziom wiedzy społeczeństwa na temat tego rodzaju zaburzeń ze spektrum autyzmu nadal jest dość znikomy, co prowadzi do powstawania wielu szkodliwych mitów. Sprawdź, jakie opinie o zespole Aspergera nie są prawdą.
Zespół Aspergera to choroba
Zespół Aspergera jest właśnie całościowym zaburzeniem rozwoju zaliczanym do spektrum autyzmu, a nie chorobą. Osoby z ZA po prostu takie są i nie można ich wyleczyć. Ważne jest natomiast wdrożenie terapii, która może podnieść jakość ich życia. Dzięki odpowiedniej formie leczenia, możliwe jest poprawienie umiejętności społecznych, które u osób z Aspergerem są zaburzone i utrudniają życie zawodowe oraz osobiste.
Asperger to odmiana autyzmu
Dość często można spotkać się z określaniem zespołu Aspergera mianem „łagodnej odmiany autyzmu”. Oba zaburzenia należą wprawdzie do spektrum autyzmu, ale znacząco się od siebie różnią i zalicza się je do odrębnych kategorii. Przede wszystkim wśród osób z Zespołem Aspergera, wiele mieści się w tzw. normie intelektualnej, a jednym z objawów “typowego” autyzmu jest bardzo często istotnie obniżony poziom inteligencji. Ponadto osoby z ZA, pomimo trudności w nawiązywaniu kontaktów, nieco lepiej radzą sobie z komunikacją z otoczeniem niż osoby z autyzmem. U osób z ZA nie występują też problemy z rozwojem mowy i procesów myślowych.
Każda osoba z Zespołem Aspergera to geniusz
Choć rzeczywiście u wielu osób z tym zaburzeniem można zaobserwować pewne zdolności, to wcale nie jest to reguła. Wpływ na powstanie tego mitu z pewnością miały znane produkcje filmowe, których bohaterowie z ZA byli ponadprzeciętnie uzdolnieni np. matematycznie. W rzeczywistości osoby te potrafią w pełni poświęcić się interesującej ich tematyce. W takiej sytuacji często nie obchodzi ich nic innego, potrafią przeczytać wszystkie dostępne materiały na dany temat czy też uczą się czegoś na pamięć do skutku. Ich znajomość danej dziedziny wynika zatem bardziej z ilości czasu spędzonego na poznawaniu jej niż z czystego geniuszu. Wyjątkowe, “genialne” uzdolnienia w danej dziedzinie to tzw. zdolności wysepkowe, które można stwierdzić u maksymalnie kilku procent osób z Zespołem Aspergera.
Zaburzenie dotyczy jedynie płci męskiej
Dziewczynki i kobiety też mogą mieć zespół Aspergera, choć rzeczywiście znacznie częściej zaburzenie jest wykrywane u chłopców i mężczyzn. Taki mit jest wyjątkowo szkodliwy, ponieważ wiele dziewczynek i kobiet trafia do specjalistów z sieci klinik PsychoMedic późno, a u osób z ZA wczesne rozpoczęcie terapii ma ogromny wpływ na ich funkcjonowanie w społeczeństwie.
Zespół Aspergera to wymysł XXI wieku
Zespół Aspergera często jest traktowany jako moda bądź nawet wymysł, wiele osób twierdzi też, że kiedyś taki problem nie istniał. Nie jest to jednak prawdą – po prostu do niemal drugiej połowy XX wieku nikt nie przyjrzał się bliżej określonym zachowaniom sklasyfikowanym obecnie jako ZA. Wcześniej osoby wpisujące się w ramy tego zaburzenia ze spektrum autyzmu często zwyczajnie uważano za ekscentryków bądź dziwaków.