Zaburzenia ze spektrum autyzmu dotykają wielu dzieci. Podpowiadamy, jak wykryć problem i gdzie warto szukać pomocy. W tym poradniku przeczytasz najważniejsze informacje. Poznaj szczegóły, a wsparcie specjalistów będzie na wyciągnięcie ręki.
Czym jest autyzm?
Mowa tu o zaburzeniu neurorozwojowym, które związane jest z nietypową pracą mózgu. Pierwsze symptomy widoczne są już w wieku do 3 lat. Warto nadmienić, że wszystkich objawów nie da się wyeliminować, lecz odpowiednia terapia może je złagodzić i zapewni komfort życia pacjentowi. Regularne wizyty u specjalistów na pewno pomogą osobom z autyzmem nawiązywać relacje społeczne. W dodatku wielu pacjentów zakłada rodziny i realizuje się na polu zawodowym.
Natomiast bez pomocy eksperta zaburzenia będą bardzo trudne, a wręcz niemożliwe do opanowania. Autyzm może spowodować wiele trudności, dlatego po zaobserwowaniu pierwszych kłopotów należy koniecznie udać się do specjalisty. Do sprawdzonych i polecanych rozwiązań należy Sieć Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych Psychomedic. Na wizytę można umówić się w wielu polskich miastach lub skorzystać z konsultacji online. To doskonała propozycja dla pacjentów, którym trudno porozmawiać w cztery oczy z psychiatrą lub psychologiem.
Objawy autyzmu
Jednym z najważniejszych objawów jest trudność w nawiązywaniu relacji społecznych. Dzieci z autyzmem często nie mogą zrozumieć innych i utrzymywać dłuższych znajomości. Często zwyczajna rozmowa staje się dużym problemem. Już u najmłodszych można zauważyć, że zainteresowanie danym przedmiotem nie jest wyrażane przez patrzenie na niego czy wskazywanie palcem. W dodatku dzieci nie są zainteresowane innymi ludźmi i nie wchodzą z nimi w interakcje. Natomiast pociechy w nieco starszym wieku niechętnie mówią o swoich zainteresowaniach czy sukcesach.
Kolejnym problemem może być zastępowanie komunikacji werbalnej przez pisanie bądź wskazywanie obrazków. Jednak niektórzy młodzi pacjenci chętnie rozmawiają, choć sposób wypowiadania się jest u nich nietypowy. Mowa może rozwijać się bardzo powoli, a dzieci często unikają kontaktu wzrokowego. Ponadto mimika nie odzwierciedla wypowiadanych słów. Kolejne objawy dotyczą nietypowego rytmu mowy, gdyż zdania oznajmujące mogą brzmieć jak pytania.
Zdarza się również, że dzieci z autyzmem powtarzają słowa, a nawet zadane pytania, nie odpowiadając na nie. Natomiast niektóre wypowiedzi mogą być zupełnie niedopasowane do sytuacji. W dodatku osobom z tym zaburzeniem niekiedy trudno zrozumieć ironię.
Zaufaj specjalistom
Eksperci z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych Psychomedic pomogli już wielu pacjentom, którzy dziś mogą cieszyć się z udanych relacji społecznych. Jeżeli również obserwujesz u dziecka wymienione objawy, koniecznie postaw na wsparcie specjalistów. Pamiętaj, że brak odpowiedniej terapii może pogłębić objawy. Dlatego w takich sytuacjach nie wolno czekać. Wybierz sprawdzone rozwiązanie!