wysoka temperatura ciała

Prawdopodobnie nie ma na świecie osoby, która przynajmniej raz nie cierpiała na gorączkę. Ten stan określany jest jako podwyższenie temperatury ciała, które może pojawiać się w następstwie wielu czynników, spośród których wymienić można, chociażby obronę organizmu przed bakteriami lub wirusami. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, aby odpowiednio sobie z nią radzić.

Liczą się stopnie – od ilu jest gorączka?

Warto wiedzieć, że o gorączce mówimy kiedy termometr wskazuje temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza. Jest to reakcja organizmu na toczący się na jego obszarze stan chorobowy, który może być wywołany przez kilka czynników. Spośród nich wyróżniamy:

  • wirusy,
  • bakterie,
  • stany zapalne,
  • pasożyty,
  • aktywny proces nowotworowy.

Podwyższenie temperatury zwiększa skuteczność mechanizmów obronnych organizmu. W takich warunkach namnażanie się leukocytów oraz produkcja przeciwciał są o wiele bardziej efektywne. Gorączka jest więc reakcją na różnego rodzaju infekcje, które toczą się w obrębie organizmu.

Gorączka po antybiotyku

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że poza procesami chorobowymi, gorączkę mogą wywoływać także niektóre leki. Należą do nich między innymi środki immunosupresyjne, przeciwhistaminowe, neuroleptyczne, a także antybiotyki. Gorączka przy antybiotyku jest objawem bardzo często zgłaszanym lekarzom.

Dlaczego tak się dzieje?

Czasami infekcja bakteryjna, z którą walczy antybiotyk jest intensywnie zwalczana, co powoduje stosunkowo wysoki wzrost temperatury. Pamiętajmy, że antybiotyki nie są lekami przeciwgorączkowymi i same w sobie nie spowodują spadku temperatury, możemy więc równolegle z ich braniem zwalczać wysoką gorączkę. Często zdarza się tak, że antybiotyk zostaje przepisany na infekcję wirusową, na którą z zasady nie ma on żadnego wpływu. Wówczas w żaden sposób nie wspomaga on procesu leczenia. Organizm radzi sobie z nim sam, a my gorączkujemy w najlepsze.

Jak zbić wysoką temperaturę ciała?

Kiedy gorączka zaczyna przekraczać 38 stopni Celsjusza, powinniśmy podjąć działania w celu jej zbicia i przywrócenia bezpiecznej temperatury ciała. Najprostszym sposobem jest sięgnięcie po wydawane bez recepty leki przeciwzapalne, które zawierają w sobie paracetamol lub ibuprofen. Można także sięgnąć po domowe środki przeciwgorączkowe na bazie ziół. Doskonale sprawdzą się napary ziołowe (na przykład te na bazie kwiatów lipy lub wyciągu z czarnego bzu).

Warto także podawać choremu herbatę z sokiem malinowym lub miodem oraz rumianek. Powinny być one stosowane 2 – 3 razy dziennie. W czasie gorączki należy koniecznie zapobiegać odwodnieniu, dlatego chory powinien przyjmować dużą ilość płynów.

gorączka u dziecka
Źródło: Pixabay.com

Po podaniu leków lub ziół należy odczekać godzinę i ponownie zmierzyć temperaturę. Aby mieć dokładny obraz jej formowania się, zróbmy to jeszcze raz dwie godziny później. Jeżeli nie zauważymy żadnej tendencji spadkowej, należy powtórzyć dawkę wyżej wymienionych leków i preparatów. Jeżeli w ciągu doby gorączka nie spadnie, a tym bardziej jeżeli będzie rosła, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Kiedy gorączka jest niebezpieczna

Jak już zostało powiedziane, gorączka z zasady pełni w organizmie funkcję ochronną. Jednak w pewnym momencie przestaje ona pomagać organizmowi w walce z infekcją, a zaczyna być niebezpieczna sama w sobie. Jeżeli temperatura ciała przekracza o 4 stopnie swoją zwyczajową, zaczyna być zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Zaburza struktury komórkowe i procesy chemiczne organizmu, a ponadto jest także bardzo niebezpieczna dla naszego mózgu. Nawet niższa temperatura, która długo się utrzymuje może wyrządzić w naszym ciele poważne szkody, ponieważ znacznie obciąża organizm.

Nawet u dorosłych i zdrowych osób gorączka może spowodować poważne konsekwencje, takie jak zapaść, dlatego jeżeli przekroczy ona 41 stopni wizyta u lekarza jest absolutnie konieczna. Wysoka gorączka jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i dzieci, dlatego warto dokładnie ją obserwować już w momencie wystąpienia pierwszych symptomów, aby móc zareagować odpowiednio szybko. Przeczytaj także artykuł „Po ilu dawkach antybiotyku powinna spaść gorączka?” na  http://www.zdrowy-styl-zycia.eu/po-ilu-dawkach-antybiotyku-powinna-spasc-goraczka.