Przygnębiona młoda kobueta siedzi na fotelu w domu

Aktywne, pełne wyzwań życie, doświadczenia z przeszłości i okoliczności naszego życia sprawiają, że często doświadczamy przykrych dolegliwości ze strony naszej psychiki i emocji. Jak przekonać się, czy z ich powodu znajdujemy się w grupie ryzyka i powinniśmy skonsultować się ze specjalistą? Jeśli się nad tym zastanawiasz, twoim pierwszym krokiem może być wykonanie bezpłatnego testu online.

Depresja

Jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, z którymi do czynienia ma wiele osób, jest depresja. Choroba ta dotyka coraz młodszych członków naszego społeczeństwa, a mimo swojej ogromnej skali wciąż nie jest diagnozowana wystarczająco często. W wielu kręgach wciąż pozostaje tematem tabu.

Czym charakteryzuje się depresja? Przede wszystkim brakiem radości i poczucia satysfakcji, a także przedłużającym się przygnębieniem i wyraźnym pogorszeniem nastroju. Smutek, załamanie, tendencja do płaczu oraz ogromne poczucie winy również towarzyszą depresji. Świat wydaje się w niej szary, brzydki i przytłaczający, w przyszłości natomiast nie ma żadnego światła ani nadziei. Warto pamiętać, że nieleczona depresja pogłębia się i może doprowadzić do próby samobójczej.

Lęk

Strach pojawia się w życiu każdego z nas. Czasami to krótka chwila, kiedy zobaczymy albo usłyszymy coś niespodziewanego. Czasem jednak strach jest dłuższy, pogłębiający się, obejmujący coraz więcej obszarów życia. Wówczas to znak, że dzieje się coś złego – ale nie w otoczeniu, tylko z ludzką psychiką.

Osoby ze stanami lękowymi czują lęk stale i wobec wszystkiego. Postrzegają życie w czarnych barwach i wszędzie widzą czyhające w nim niebezpieczeństwa. Są zdominowani przez lęk i niepokój, które nie pozwalają im normalnie funkcjonować ani zrelaksować się.

Stres

Stres istnieje w życiu każdego z nas i dotyka nas codziennie. Stresująca może być praca, szkoła, rozmowa z bliską osobą na poważny i niepokojący nas temat, albo kłótnia z sąsiadem. Jednak stres powinien ustępować. Jeśli tak się nie dzieje i nie możemy się zrelaksować ani odpocząć, możemy spodziewać się, iż z naszą psychiką zaczyna dziać się coś niedobrego.

Przedłużający się stres ma negatywny wpływ na nasze życie. Może doprowadzić do rozwoju dalszych chorób, również somatycznych, ale też wpływać na pojawienie się bezsenności czy problemów z kontrolą emocji.

Jak sprawdzić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka?

Jeśli obserwujesz u siebie symptomy świadczące o tym, że jesteś zagrożony wystąpieniem lęku, stresu i depresji, z pewnością chciałbyś przekonać się, jak poważny jest problem, który cię dotyczy. Bezpłatne testy psychologiczne online pomogą ci w rozpoznaniu twojego stanu i sprawią, że będziesz mógł ocenić, czy powinieneś skonsultować się ze specjalistą.