Czy wiesz, że depresję można zdiagnozować u ponad miliona Polaków? Dane te nie są oczywiście dokładne i prognozuje się, że ta choroba dotyka nawet kilka razy więcej osób. Niestety, w licznych przypadkach objawy są bagatelizowane, niedostrzegane albo pacjent uznaje, że poradzi sobie z ich zwalczaniem samodzielnie. Depresja wciąż jest wstydliwą chorobą, dlatego wielu chorych po prostu ją ukrywa.
Kto cierpi na depresję?
Okazuje się, że z depresją coraz częściej walczą mieszkańcy wielkich miast, wykształceni, aktywni zawodowo, zajmujący wysokie stanowiska. Wpływ na występowanie tej choroby bardzo często ma presja społeczna, nadmiar nakładanych obowiązków, brak wolnego czasu, wypalenie zawodowe.
Oczywiście, depresja może być również związana z traumatycznymi przeżyciami, jednak najczęściej pojawia się w wyniku skumulowanych czynników destrukcyjnych, które na człowieka wpływają od długiego czasu.
Warto wiedzieć, że depresję mogą wywoływać również niektóre leki oraz choroby, w tym astma, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Na depresję znacznie bardziej narażone są osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków.
Jak objawia się depresja?
Bezsenność, brak apetytu, apatia, chroniczne zmęczenie, złe samopoczucie, uczucie smutku i przygnębienia, zachowania introwertyczne, ale również ataki agresji i wycofanie społeczne. To tylko niektóre z objawów, z którymi borykają się osoby cierpiące na depresję. Warto zwrócić uwagę, że nieleczona prowadzi do samookaleczeń oraz prób samobójczych, niestety nieraz udanych. Należy podkreślić, że ogromny odsetek samobójców w wyniku depresji odnotowuje się już nie tylko u osób dorosłych, ale również wśród dzieci i młodzieży.
Jak leczyć depresję?
Depresja jest chorobą przewlekłą, która wymaga profesjonalnego leczenia. Po zdiagnozowaniu jednostki klinicznej, jaką jest depresja leczenie najczęściej przebiega w kilku etapach. Konieczne jest wdrożenie odpowiednio dobranej farmakoterapii, zalecana jest również psychoterapia.
Co ważne, leczenie depresji zawsze musi następować indywidualnie, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta, jego preferencje oraz pierwsze pozytywne skutki terapii.
Niestety, depresja jest chorobą przewlekłą, która lubi wracać, dlatego chorzy powinni być pod stałą opieką psychologów i psychiatrów.
Jeśli osoba zmagająca się z depresją wykazuje myśli samobójcze, okalecza się albo podjęła już próby zakończenia życia, konieczna jest terapia w ośrodku zamkniętym oraz hospitalizacja na oddziale psychiatrycznym.
Najważniejsza w leczeniu depresji jest motywacja samego pacjenta oraz wdrożenie terapii od razu po właściwej diagnostyce. Co istotne, osoby cierpiące na depresję często kierują się do specjalistów na prośbę osób najbliższych, same zazwyczaj są w tak złym stanie psychicznym, że nie widzą nadziei, by podejmować próby powrotu do zdrowia.