Przygotowywanie posiłku na diecie foodmap dla osoby z jelitem drażliwym

Artykuł partnera.

Coraz więcej osób zmaga się z jelitem drażliwym. Ta dolegliwość powoduje wiele nieprzyjemnych symptomów, dlatego wymaga specjalistycznej diety. Swoistym ratunkiem będzie tutaj dieta fodmap. Jeżeli nie macie czasu na gotowanie, to polecamy Wam catering dietetyczny.

Co trzeba wiedzieć na temat diety fodmap?

Dieta fodmap to dieta restrykcyjna, która polega na eliminacji produktów zawierających niektóre rodzaje cukrów. Należą do nich choćby fruktany, sacharoza, ale też glukoza czy sorbitole. Należy je wyeliminować z diety, choć trzeba zdawać sobie sprawę także z tego, że decydując się na dietę fodmap konieczne jest przestrzeganie dosyć restrykcyjnego menu. Na szczęście nie trzeba obawiać się niedoborów. Jeżeli obawiacie się o odpowiednie zbilansowanie diety, to tutaj doskonale sprawdzi się dieta pudełkowa. Jest to bardzo zdrowy catering dietetyczny. Dieta fodmap została opracowana po to, by złagodzić objawy jelita drażliwego. Zaliczają się do nich: biegunki, bóle brzucha, zaparcia, ale też uczucie przelewania się w brzuchu. Dietę fodmap co do zasady stosuje się przez kilka tygodni, a następnie powoli włącza się do menu wyeliminowane produkty i na tej podstawie obserwuje się reakcję organizmu. Dieta o niskiej zawartości fodmap łagodzi objawy choroby nawet u 75% pacjentów. Do tego usprawnia pracę przewodu pokarmowego.

Gdzie występuje fodmap? Poznajcie zasady diety fodmap

Fodmap znajduje się we fruktozie. Jest to miód, syrop z agawy, syrop fruktozowy czy glukozowo-fruktozowy. Fodmap znajduje się też w laktozie, ale i we fruktanach czy galaktanach. Są one obecne w pszenicy, jęczmieniu czy życie, a także czosnku i cebuli oraz warzywach kapustnych. Z diety należy wyeliminować też poliole, a więc np. ksylitol i sorbitol. Zatem wśród niewskazanych produktów w diecie fodmap możemy wymienić dodatkowo owoce takie jak: figi, daktyle, jabłka, gruszki, nektarynki, morele, jeżyny czy mango. Z warzyw poza cebulą i czosnkiem nie należy spożywać groszku, kapusty włoskiej. Z produktów zbożowych niewskazane są pieczywo, makarony, kasze, a także produkty produkowane z żyta czy jęczmienia. Zabronione jest jedzenie pistacji nerkowców czy migdałów. Jak więc widzicie taka dieta jest niezwykle restrykcyjna, dlatego gdy nie macie czasu na bilansowanie posiłków, to najlepsza dieta pudełkowa będzie idealnym wyborem. Tutaj polecamy Wam catering dietetyczny z Krakowa.

Co jest dozwolone na diecie fodmap?

Jest też szereg produktów, które są dozwolone w diecie fodmap. Z owoców są to: maliny, truskawki, mandarynki, pomarańcze, winogrona, a także marakuja czy ananas oraz rabarbar. W menu diety pudełkowej fodmap znajdą się też dozwolone warzywa takie jak: ziemniaki, papryka, brokuły, selery, cykorie, jarmuż, szczypiorek, rzodkiewka, szpinak, koper włoski czy też bakłażan. Najczęściej dobrze tolerowane są grzyby boczniaki czy mun. Z produktów zbożowych można jeść produkty gryczane, jaglane, tapiokę ryż czy komosę ryżową. W przypadku produktów mlecznych najlepiej stawiać na te bez laktozy. Jeżeli nie macie czasu na gotowanie, a chcecie zdrowo się odżywiać i mieszkacie w stolicy bądź jej okolicach, to dobrym wyborem będzie catering dietetyczny z Warszawy. Warto podkreślić, że cena cateringu dietetycznego jest bardzo przystępna. Pamiętajcie, aby przed wdrożeniem diety fodmap skonsultować się z lekarzem.