kominek, szyba do kominka

Kominek to użyteczny element wyposażenia domu, szczególnie na wsi i przedmieściach. Pełni przede wszystkim funkcję grzewczą. Jednak w wielu gospodarstwach spełnia bardziej rolę dekoracyjną i sprawia, że w pokoju jest przyjemniej. W wielu rodzinach zastępuje telewizor łącząc osoby, które uwielbiają relaksować się godzinami wpatrując w żarzące się drwa.

W jaki sposób brudzi się szyba kominkowa?

Niezwykle ważnym elementem kominka jest szyba, przez którą widać czy umieszczone wewnątrz drewno jeszcze płonie, czy już trzeba dodać nowe, czy może wygasić całkiem i oczyścić z popiołu. Ponieważ do kominka wrzucane są drwa lub węgiel prędzej czy później środek zabrudzi się czarną substancją. Tłusty, smolisty osad z pyłu oblepia ścianki sprzętu, w tym szybę. Kominek wygląda nieestetycznie, co zmniejsza chęć do spędzania czasu przy wpatrywaniu się w ogień. Płomienie przestają być tak wyraźne, konieczne więc staje się wyczyszczenie szyby kominkowej.

Rodzaje szyb kominkowych

Wybierając kominek, warto zwrócić uwagę na rodzaj szkła kominkowego służącego jako „okienko„. Ten element może być wykonany z różnego rodzaju szkła. W celu doboru najbardziej optymalnego rodzaju szyby warto udać się do renomowanej hurtowni szkła, jak https://www.rkglass.pl/produkty/szklo-kominkowe/, gdzie można zapoznać się z dostępnymi modelami i zapytać o radę fachowca. Bogaty wybór szyb kominkowych dostępny jest m.in. w Rzeszowie.
>

Rynek oferuje następujące warianty:

  • pojedyncze (najprostsze i najczęściej występujące; zapewniają przepływ ciepła wytwarzanego wewnątrz kominka do pomieszczenia),
  • podwójne (złożone z dwóch warstw szkła, które są od siebie oddzielone powietrzem, dobrze izolują przedostawanie się ciepła na zewnątrz, słabiej się nagrzewają),
  • pryzmatyczne (stwarzają wrażenie paleniska, które zostało wysunięte do środka pomieszczenia),
  • pirolityczne (tzw. samoczyszczące, od wewnątrz pokryte powłoką z tlenków chromu, są bardziej wytrzymałe na wysoką temperaturę, co pozwala na niemal całkowite spalanie się sadzy oraz substancji smolistych i zapobiega nadmiernemu ich osadzaniu na szybie).

Czyszczenie szyby kominkowej gotowym preparatem

ogień w kominku
Źródło: Pixabay.com

Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego preparatu do czyszczenia szyb kominkowych. Przede wszystkim produkt nie może być łatwopalny. Powinien być także bezpieczny do stosowania wewnątrz pomieszczeń.

Ponieważ osad z sadzy jest trudny do usunięcia, większość gotowych środków chemicznych zawiera wiele żrących substancji, które mogą mieć wpływ na zdrowie użytkownika. Stosując je należy przestrzegać bardzo dokładnie zamieszczonych na opakowaniu instrukcji (m.in. stosowanie zabezpieczeń w postaci rękawic ochronnych i maseczek, odczekać właściwy czas od wygaszenia płomienia oraz przed jego ponownym rozpaleniem itp.).

Gotowe preparaty do czyszczenia szyby kominkowej są skuteczne, ale bardzo drogie. Zwykłe środku do czyszczenia szyb czy powierzchni szklanych (np. płyn do okien czy mleczko czyszczące) są zbyt słabe do poradzenia sobie z mocnym zabrudzeniem. Preparaty do czyszczenia szyb piekarnika czy grilla są również mocno chemiczne, należy więc racjonalnie dawkować ich użytkowanie.

Jak wyczyścić szybę kominkową domowym sposobem?

Alternatywą dla drogich chemicznych preparatów, są domowe środki do czyszczenia szyb kominkowych. Ich skuteczność jest porównywalna zaś zawartość szkodliwych substancji znacznie mniejsza. Można stosować takie sposoby jak na przykład czyszczenie szyby za pomocą:

  • popiołu nałożonego na miękką, wilgotną gąbkę lub ręcznik papierowy to ekologiczny środek zapożyczony od naszych przodków – w ten sposób nasze praprababcie czyściły bowiem np. osad na żeliwnych garnkach;
  • specjalnej „magicznej gąbki” wykonanej z pianki melaminowej – minusem tej techniki jest szybkie zużywanie się gąbki, która wystarcza praktycznie tylko na jedno czyszczenie;
  • spray’u z octu spirytusowego i wody – przy regularnym czyszczeniu w proporcji 1:1, zaś przy mocniejszych zabrudzeniach 2:1 lub nawet bez rozcieńczania wodą – gdy osad jest długotrwały i szczególnie uporczywy;
  • mieszanki kwasku cytrynowego lub soku z cytryny z sodą oczyszczoną i wodą (w proporcji zwykle 1:1:1 lub 1:1:2 – w zależności od stopnia zabrudzenia).

Warto sięgać po te sprawdzone metody, które zapewnią dłuższą żywotność szyby kominkowej oraz pozwolą cieszyć się pięknym widokiem błyskającego wieczorową porą płomienia.