maliny w kuchni dla zdrowia

Maliny od dawien dawna wchodzą w skład polskiego jadłospisu. Po pierwsze dlatego, że są smaczne, po drugie, że mają sporo wartości odżywczych i zdrowotnych, po trzecie zaś – z powodu ich szerokiego zastosowania kulinarnego. Malina rośnie prawie w całej Europie oraz w Azji, odgrywając ogromną rolę w medycynie ludowej, jako środek regulujący gospodarkę wodną organizmu oraz specyfik napotny.

Wartości odżywcze malin

Malina to owoc zawierający ponad sto rozmaitych olejków eterycznych. Właśnie dlatego posiadają one intensywny i charakterystyczny smak oraz zapach. Znajdują się w nich kwasy organiczne takie jak:

  • kwas jabłkowy,
  • kwas cytrynowy,
  • czy kwas salicylowy, będący roślinnym odpowiednikiem aspiryny.

Maliny są także doskonałym źródłem błonnika, który rozpuszcza się w wodzie, a więc pektyn oraz witamin i składników mineralnych. Ponadto maliny są polecane osobom walczącym z nadwagą, a to dlatego, że pomimo swojej słodyczy dostarczają niewielkiej ilości kalorii. Wartość odżywcza malin polega również na zawartości dużych ilości witaminy C, która chroni przed przeziębieniami oraz skraca czas trwania chorób.

Maliny wywołują obfite pocenie się, co wpływa na obniżenie temperatury ciała, a to jest bardzo istotne przy wysokiej gorączce. Poza tym, działają antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Napar z tego owocu może służyć do płukania gardła, krtani oraz wszelkiego rodzaju nadżerek w jamie ustnej i jej obrębie. Działanie przeciwzapalne jest możliwe dzięki obecności w malinach tzw. garbników.

Maliny a problemy kobiece

Malina wpływa doskonale na pracę wątroby, jako że posiada właściwości żółciopędne i ułatwiają trawienie. Wspomagają walkę z obrzękami w momencie miesiączki. W medycynie ludowej, napary z liści tej rośliny były stosowane przed menstruacją, gdyż uważano że zapobiegają i przeciwdziałają zespołowi napięcia przedmiesiączkowego. Są również polecane paniom karmiącym piersią oraz kobietom w ciąży na poranne mdłości.

Co można zrobić z malin?

maliny dla zdrowia
Źródło: Pixabay.com

Maliny mają bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Można z nich wykonać ciekawe i bardzo smaczne dania np.

  • Koktajle,
  • Tarty,
  • Muffiny,
  • Dania mięsne z sosem malinowym,
  • Zimne desery.

Od dawien dawna maliny służą jako składnik na przetwory – a więc wszelkiego rodzaju syropy, dżemy, soki, konfitury lub nalewki. Dzięki ich stosowaniu można zwalczyć jesienną chandrę bądź przeziębienie.

Mycie i przechowywanie malin

Maliny należy myć bezpośrednio przed ich użyciem. Nie można ich namaczać, a jedynie przepłukać pod niewielkim strumieniem wody na sicie oraz delikatnie osuszyć przy pomocy papierowego ręcznika. Jako, że są to owoce bardzo delikatne nie można ich zbyt mocno ściskać. Przechowuje się je, o ile są nie umyte, w suchym oraz chłodnym miejscu.

Sadzenie malin

Sadzenie malin nie jest skomplikowanym procesem, jednakże konieczne jest przeprowadzenie całej operacji w sposób jak najdokładniejszy.

Pierwszym krokiem podczas sadzenia malin jest przycięcie końcówek korzeni. Koniecznie należy pozbyć się korzeni suchych bądź zranionych. Następnie należy wykopać rów, gdzie umieści się sadzonkę. Nie powinien on przekraczać dziesięciu centymetrów głębokości oraz dwudziestu centymetrów szerokości. Po wykopaniu dołka należy zanurzyć korzenie sadzonek w ogrodowej ziemi z dodatkiem wody.

Kolejnym krokiem jest przeniesienie sadzonki do dołka i równomierne rozłożenie korzeni. Tu należy zwrócić uwagę na pionowe ułożenie rośliny oraz właściwe zakopanie sadzonki. Wysokość zakopania powinna osiągać poziom trzeciego w kolejności pąka, licząc od dołu. Ostatnią czynnością jest ubicie gleby oraz przycięcie pędów, które mogły się pojawić powyżej pąka. Najlepiej jest sadzić maliny jesienią. Jest to bowiem najlepszy okres na regenerację korzeni, zaś gleba jest znacznie bardziej bogata niż latem.

Sadząc maliny trzeba zwracać uwagę, by temperatura na zewnątrz nie była zbyt niska – powinna osiągać nieco powyżej czterech stopni Celsjusza. Nie zaleca się natomiast sadzenia wiosną. Im później bowiem się posadzi maliny, tym większe prawdopodobieństwo, że się nie przyjmie. Dowiedz się także, jak pielęgnować posadzone maliny na http://www.eurogarden.pl/malina-w-ogrodzie-czyli-sadzenie-i-pielegnacja-malin-krok-po-kroku/.