nakładanie maście na odparzenia u dorosłej osoby

Osoby dorosłe, głównie w podeszłym wieku i z dość mocno ograniczoną mobilnością korzystają z wyrobów chłonnych. Jest to bowiem dla nich i dla ich opiekunów ogromne ułatwienie, związane z codzienną toaletą. Niemniej jednak długie noszenie pampersów i pieluch dla dorosłych, może doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Mowa tu o odparzeniach skóry, które są wyjątkowo niekomfortowe oraz bolesne. Jak więc im zapobiegać, a także jak można je leczyć?

Czym są odparzenia u dorosłych?

Odparzenia od pampersa zwykle kojarzone są jedynie z małymi dziećmi. Niemniej jednak problem ten dotyka także osoby dorosłe, które regularnie korzystają z wyrobów chłonnych. Najczęściej pojawiają się odparzenia na pupie u dorosły oraz odparzenia krocza u dorosłych. Nie da się ukryć, że jest to stan wyjątkowo problematyczny. Jednak czym właściwie są odparzenia od pampersa? Otóż to nic innego jak zmiany na skórze o charakterze zapalnym. Powstają one zwykle na skutek kontaktu skóry z nadmierną wilgocią, która zgromadziła się pomiędzy nią, a powierzchnią pampersa. Do powstania odparzeń może doprowadzić również nagromadzony w pampersie mocz czy nawet nadmierna potliwość. Odparzenia u dorosłych krocza czy pachwin objawiają się zwykle zaczerwienieniem. W zaawansowanym stadium tworzą się bąble, z których sączyć się może wydzielina. Odparzenia są bolesne i mogą przerodzić się nawet w otwarte rany.

Jak zapobiegać odparzeniom od pampersa u dorosłych?

Zwykło się mówić, że profilaktyka jest najlepszym sposobem terapii. Faktem jest, że o wiele lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.Odparzenia od moczu u dorosłych są niezwykle problematyczne, jednak stosując się do kilku prostych zasad, można im skutecznie zapobiegać. Co więc jest najważniejsze w profilaktyce odparzeń? Otóż:

  • regularna wymiana pampersa- wspomniane już zostało, że odparzenia krocza u dorosłych czy też odparzenia na pupie u dorosłych, wynikają z długotrwałego kontaktu skóry z moczem. Regularna wymiana pampersa, powinna więc takie ryzyko zminimalizować.
  • dobór odpowiednich wyrobów chłonnych- sam pampers również może mieć wpływ na powstanie odparzeń lub z drugiej strony może im także zapobiegać. Warto więc stawiać na wyroby chłonne najwyższej jakości i nowymi technologiami pochłaniania wilgoci. Można je znaleźć np. na chlonne24.pl. Warto także zwrócić uwagę na to, by pampersy były w odpowiednim rozmiarze.
  • odpowiednia higiena krocza- zadbanie o odpowiednią higienę krocza i pupy w momencie noszenia wyrobów chłonnych jest najważniejsze w profilaktyce odparzeń.

Jak radzić sobie z odparzeniami od pampersa u dorosłych?

Kiedy odparzenia niestety powstały, wówczas trzeba podjąć wszelkie środki, by zminimalizować ból i dyskomfort podopiecznego, a także by doprowadzić do jak najszybszego zagojenia się ran. W pierwszej kolejności konieczna jest regularna i częsta higiena. Miejsca na skórze, które zostały objęte zmianami, powinny być stale przecierane odpowiednim preparatem, a także powinny mieć zapewniony stały dostęp do świeżego powietrza. Kolejną kwestią są odpowiednie kosmetyki na odparzenia. Jeśli zastanawiamy się jednak, czym smarować odparzenia w pachwinach u dorosłych czy ogólnie powstałe odparzenia, to najlepiej sprawdzi się maść z jonami srebra i cynkiem, a także- stosowany osobno- preparat nawilżający. Maść ze srebrem nieco osuszy ranę, a także przyspieszy procesy jej gojenia się. Z kolei kosmetyk nawilżający pomoże doprowadzić zmienioną skórę do normalnego stanu i zminimalizuje dyskomfort, jaki może odczuwać nasz podopieczny.