Kobieta śpi pod kołdrą obciążeniową

Kołdry obciążeniowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W Internecie można znaleźć wiele wpisów na ich temat oraz najróżniejsze opinie. Czym jest kołdra obciążeniowa? Dlaczego warto jej używać? I jaki może mieć wpływ na jakość naszego snu?

Co to jest kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa, nazywana również kołdrą sensoryczną, to element posłania, który w porównaniu do zwykłego koca lub kołdry jest znacznie cięższy i powoduje intensywny ucisk na nasze ciało. Wewnątrz takiej kołdry znajdują się trwałe, hipoalergiczne i nietoksyczne elementy – najczęściej szklane mikrokulki, które stanowią obciążenie i sprawiają, że kołdra jest ciężka i wywiera głęboki nacisk na autonomiczny układ nerwowy. Czemu to ma służyć? Nacisk takiej kołdry pozwala osobom, które mają problem ze snem, na większy relaks i co za tym idzie – lepszy sen. Kołdry obciążeniowe od dawna są używane w ośrodkach terapeutycznych i w szpitalach ze względu na swoje terapeutyczne właściwości. Ostatnio jednak coraz więcej osób sięga po takie rozwiązanie, wykorzystując kołdrę we własnym domu. I trudno się dziwić. Nieustający stres i zbyt szybkie tempo życia może wpływać na trudności z zasypianiem, a zaburzenia snu powodują chroniczne zmęczenie i poważne problemy zdrowotne. Dlaczego kołdra obciążeniowa może Ci w tym pomóc?

Kołdra obciążeniowa działa jak przytulanie

Niektóre badania wykazują, że nacisk na organizm stymuluje nasz układ nerwowy. Efekt równomiernego nacisku działa więc na nas uspokajająco i odprężająco. Nacisk kołdry, który można porównać do uścisku, stymuluje produkcję serotoniny, czyli uwalnia hormon szczęścia i zmniejsza poziom kortyzolu – hormonu stresu – w naszym organizmie. W efekcie zwiększa się nasze poczucie wewnętrznego spokoju i bezpieczeństwa. Stawy i mięśnie rozluźniają się i stajemy się bardziej wyciszeni. Łatwiej nam zasnąć, ponieważ zmniejsza się nasz niepokój i poziom stresu. Kołdra obciążeniowa dla dorosłych działa więc tak, jak otulenie małego dziecka, które stosuje wiele mam niemowlaków. Małe, płaczące i niespokojne dzieci owija się w chustę lub kocyk na tyle ciasno, aby maluch czuł się bezpieczne i mógł spokojnie zasnąć. Kołdry terapeutyczne w sumie działają według tej samej zasady. Dedykowane są jednak dorosłym i większym dzieciom, które cierpią na stany lękowe lub zaburzenia snu. Otulenie delikatnym materiałem sprawia, że szybciej zasypiamy i sen jest o wiele spokojniejszy.

Kto powinien korzystać z kołdry obciążeniowej

Kołdry obciążeniowe mogą być stosowane przez dzieci i przez dorosłych. Muszą być oczywiście odpowiednio dobrane do wagi osoby, która będzie z kołdry korzystać. Jak to zrobić? Zasada jest bardzo prosta. Kołdra obciążeniowa powinna stanowić około 1/10 masy ciała użytkownika. Jeśli jest to 60 kg, koc obciążeniowy powinien ważyć sześć kilogramów. Wówczas zyskujemy pewność, że ten model jest dla nas odpowiedni. O ile kołdra obciążeniowa dla dorosłego może być nawet minimalnie cięższa – jeśli takie są preferencje użytkownika, o tyle kołdra dla dzieci nie powinna w żadnym wypadku przekroczyć tego stosunku wagi. Kto powinien korzystać z kołdry sensorycznej? Kołdra obciążeniowa idealnie sprawdzi się w przypadku osób zestresowanych i spiętych, którym trudno jest odpocząć nawet w nocy. To doskonała alternatywa dla zwykłych kołder. Kiedy jeszcze się ich używa? W przypadku wielu schorzeń związanych z brakiem poczucia bezpieczeństwa, nadpobudliwością czy lękami. Mogą więc być cennym wsparciem przy takich chorobach jak ADHD, autyzm, choroba Alzheimera, zespół Aspergera, demencja lub choroba Parkinsona.