mrożone owoce w szklance

Zima to bardzo trudny czas dla naszego organizmu. Zmagamy się z osłabieniem, złym samopoczuciem, a dodatkowo nasza dieta znacznie różni się od tej letniej czy choćby jesiennej. Zapominamy o jedzeniu owoców i warzyw, na rzecz bardziej sytych posiłków, niekiedy wybierając też dania gotowe.

O tej porze roku powinniśmy jednak zwrócić większą uwagę na to, co jemy i wybierać produkty, które są bogactwem cennych składników odżywczych. Jak to zrobić, gdy świeżych owoców i warzyw jest zdecydowanie mniej niż kilka miesięcy temu? Odpowiedź jest prostsza niż nam się wydaje. Sięgnijmy po mrożonki!

Dlaczego warto jeść mrożonki?

Każda pora roku wymaga od nas pewnych zmian, choćby tych związanych z codziennym menu. Zima to czas, kiedy w sklepach oferta świeżych produktów jest dość ograniczona, ale wcale nie znaczy to, że musimy zapomnieć o pysznych owocach i warzywach na kolejne długie tygodnie. Do dyspozycji mamy bowiem mrożonki, które świetnie urozmaicą nasz jadłospis.

Co więcej, produkty te zawierają mnóstwo witamin i minerałów – mrożenie jest bowiem jednym z najlepszych sposobów konserwowania żywności, który powoduje jedynie minimalne straty wartości odżywczych. Walory smakowe takich produktów niewiele różnią się od świeżych – owoce i warzywa są bowiem mrożone w pełni sezonu, zaraz po zbiorach. Kolejną zaletą jest to, że mrożonki możemy przechowywać bardzo długo – musimy tylko zadbać o to, aby znajdowały się one w odpowiedniej temperaturze (zwykle jest to ok. -18 stopni).

Proste dania z wykorzystaniem mrożonek

Mrożonki to szybki sposób na urozmaicenie wielu posiłków, zarówno tych słodkich, jak i wytrawnych. Przygotujemy je w zaledwie kilka minut – wystarczy je upiec, ugotować lub usmażyć. A co konkretnie możemy z nich zrobić? Oto kilka podpowiedzi:

  • zupy-kremy,
  • mięsne lub wegetariańskie dania jednogarnkowe,
  • gulasze,
  • farsze do naleśników,
  • sałatki,
  • a nawet koktajle lub musy owocowe.

Ten prosty sposób sprawi, że codzienne posiłki nadal będą smaczne i zdrowe, a nasz organizm otrzyma niezbędną dawkę cennych składników odżywczych. Dzięki nim będzie on mógł prawidłowo funkcjonować oraz bronić się przed niekorzystnymi i osłaniającymi go czynnikami, które czyhają niemal na każdym kroku.