Kobieta odchudza sie po cesaskim cięciu

Czy można odchudzać się po cesarskim cięciu? O czym należy pamiętać, a na co musisz uważać?

Odchudzanie po cesarce

Wiele kobiet wkrótce po porodzie chce jak najszybciej stracić nadprogramowe kilogramy. Należy jednak pamiętać, że odchudzanie powinno przebiegać bardzo ostrożnie i powoli, szczególnie jeśli młoda mama karmi swoją pociechę. Ponadto wyjątkową uwagę należy przywiązać do odchudzania po cesarce. Odchudzanie po cesarce powinno przebiegać w inny sposób niż odchudzanie po porodzie naturalnym.

Kobiety, które rodziły siłami natury, dość szybko dochodzą do siebie po porodzie, raczej nie mają też większych przeciwwskazań do rozpoczęcia ćwiczeń. Zupełnie inaczej wygląda to natomiast w przypadku kobiet po cesarce. Przypomnijmy, że cesarskie cięcie to zabieg dość inwazyjny, w wyniku którego dochodzi do przecięcia m.in. powłok skórnych – z tego powodu kobieta po cesarce musi dać organizmowi czas na dojście do siebie i niezbędną rekonwalescencję.

Czy odchudzanie po cesarce jest możliwe?

Jak najbardziej! Nawet jeśli jesteś po cesarskim cięciu, możesz stracić kilka zbędnych kilogramów. Śmiało można przypuścić, że widoczny spadek masy jest możliwy już w ciągu 2-3 miesięcy od cesarskiego cięcia. Co ciekawe, w utracie kilogramów pomoże Ci natura. Otóż już wkrótce po porodzie organizm jest niejako „zaprogramowany” w taki sposób, aby pozbywał się nadmiaru wody, do tego poprawia się metabolizm, a temu wszystkiemu towarzyszy zmniejszenie apetytu. Procesy tego typu trwają około 6 miesięcy, warto więc w tym czasie w sposób szczególny skupić się nad traceniem zbędnych kilogramów. Kobiety karmiące piersią mogą w tym okresie liczyć na dodatkowe wsparcie – gdyż w czasie karmienia możesz „pozbyć się” nawet 500 kalorii każdego dnia. Dzięki temu przyspieszasz również spalanie tkanki tłuszczowej.

W tym miejscu należy przypomnieć, że matka karmiąca w sposób szczególny powinna przestrzegać odpowiedniej diety. Oczywiście prawidłowo dobrany jadłospis pozwoli Ci szybciej tracić kilogramy, ale także (a może raczej przede wszystkim) dostarczysz maluszkowi pełnowartościowy pokarm. W końcu tydzień po porodzie nie musisz mieć figury modelki. Daj sobie odrobinę czasu na stracenie kilogramów, szczególnie jeśli karmisz piersią.

Odchudzanie po cesarce w dużej mierze polega na dobieraniu odpowiednich produktów. Z pewnością powinnaś zrezygnować ze słodyczy i smażonych potraw. Zasadniczo powinnaś zmierzać do ograniczania węglowodanów, pamiętaj jednak, aby nie odstawić zbyt wielu produktów – wciąż musisz dostarczać sobie (i dziecku, jeśli karmisz) niezbędnych substancji odżywczych. Zakłada się, że racjonalne żywienie przy karmieniu piersią to dostarczanie 30% białka, 50% węglowodanów, pozostałe 20% to natomiast błonnik i tłuszcze. Pamiętaj też, że o ile ćwiczenia fizyczne są dozwolone, to musisz odczekać, aby Twój organizm był na nie gotowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z lekarzem.