Artykuł partnera.
Stawy kolanowe są niezwykle ważne, choć na co dzień o tym nie myślimy. Wykorzystywane są w trakcie chodzenia, na którego przebieg mają one olbrzymi wpływ. Wszelkie urazy oraz problemy, do których dochodzi w obrębie kolan, powinny być poddawane specjalistycznej diagnozie oraz w razie konieczności leczeniu. Możliwość poprawnego zginania i prostowania kończyny to podstawa zdolności do przemieszczania się. Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych informacji związanych z urazami w obrębie stawu kolanowego oraz jego rehabilitacją, a także z poszukiwaniem pierwszej pomocy w tej sprawie.
Staw kolanowy — funkcje i wykorzystanie
Staw kolanowy jest wykorzystywany przez nas każdego dnia. Wykonywanie wielu rozmaitych, codziennych aktywności — jak choćby chodzenie, bieganie, a także prowadzenie samochodu — wymaga manipulowania właśnie stawem kolanowym. Wbrew pozorom, jest on wysoce odporny oraz wytrzymały — zwłaszcza na rozmaite uszkodzenia mechaniczne i obciążenia, które mu zagrażają. Dzięki temu staw jest w stanie wytrzymać nacisk nawet kilkuset kilogramów. Zarazem jednak, uszkodzenie stawu kolanowego może być źródłem nie lada problemów i rzadko dochodzi do jego samoczynnego wyleczenia. Zdecydowanie częściej, po uszkodzeniu stawu kolanowego należy poddać się określonej rehabilitacji, które pomoże odzyskać utraconą sprawność.
Programy rehabilitacyjne dla osób z uszkodzeniami w obrębie stawu kolanowego są bardzo rozbudowane. Oprócz konwencjonalnych treningów fizjoterapeutycznych, na popularności zyskują także nowoczesne formy ćwiczeń. Do takich należy rehabilitacja z użyciem elektrostymulacji. Trening taki jest wysoce wydajny z uwagi na zaangażowanie niemal wszystkich tkanek mięśniowych do jego wykonania. Dzięki elektrostymulacji nawet tkanki głębokie — czyli włókna mięśniowe ulokowane przy kości lub pod nią — są angażowane do zwiększonego wysiłku. Pozwala to w wielu przypadkach na odzyskanie dawnej sprawności w kolanie oraz na odwrócenie procesów degeneracyjnych. Z ofertą treningu rehabilitacyjnego wykorzystującego aparaturę elektrostymulacyjną zapoznasz się pod linkiem: https://meonems.pl/system-meon-ems/.
Przyczyny problemów z kolanami i pierwsze kroki
Problemy w obrębie stawów kolanowych mogą mieć różne przyczyny. Jedną z popularnych grup przyczyn jest nadwyrężenie kolan w trakcie codziennego funkcjonowania. Do przeciążenia może dojść na skutek nadmiernie długiego lub intensywnego treningu, spacerowania lub przy innej okazji. Także uprawianie sportów rekreacyjnych — jak choćby jazdy na rowerze lub rolkach — może być przyczyną. Ponadto, wszelkie urazy mechaniczne — uderzenia, zderzenia, zbyt intensywne obtarcia oraz inne potencjalnie niebezpieczne zdarzenia, mogą być przyczyną wystąpienia problemów w stawie kolanowym.
Do lekarza należy zgłosić się wówczas, gdy w obrębie kolana wykształca się opuchlizna oraz dochodzi do jego nadmiernego rozgrzania. Także, gdy pojawia się nagły oraz silny ból, który utrzymuje się, jest jednostajny oraz nie zanika. Także sytuacja, gdy staw kolanowy zaczyna funkcjonować w nieco odmienny niż dotychczas sposób — jest zablokowany lub skurczony. Warto też zwrócić uwagę na spadek temperatury w obrębie kolana oraz jego sinienie — które również mogą świadczyć o wystąpieniu poważnego urazu.