cytrusy

W polskim umiarkowanym klimacie, owoce cytrusowe są najlepszym źródłem witamin, w zasadzie przez cały rok – od późnej jesieni aż do lata. Są świetnymi wspomagaczami w walce z wszelkiego rodzaju infekcjami wirusowymi, mogą skutecznie zapobiegać nadwadze, a jednocześnie są bardzo bogatym źródłem witamin, potasu czy kwasu foliowego oraz wpływających na skórę flawonoidów. Cytrusy posiadają niewielką zawartość węglowodanów, w związku z czym można je polecić dla osób chorych na cukrzycę. Ponadto nie są monotonne smakowo, jako że są wśród nich owoce zarówno kwaśne, jak i słodkie.

Po jakie owoce cytrusowe sięgamy najczęściej?

Do owoców cytrusowych zalicza się np.

  • Mandarynki,
  • Cytryny,
  • Limonki,
  • Pomarańcze,
  • Grejpfruty.

Są to owoce, które najchętniej wybieramy i rozkoszujemy się ich orzeźwiającym smakiem.

Mandarynki i pomarańcze – dlaczego te cytrusy są korzystne dla zdrowia?

Mandarynki posiadają bardzo dużo witaminy A, w związku z czym wpływają korzystnie na zapobieganie chorób oczu tj. jaskra czy zaćma. Ponadto zdecydowanie dobrze działają na kondycję skóry. Dzięki zaś zawartości witaminy C zbawiennie wpływają na wzmocnienie układu odpornościowego oraz hamują rozwój wolnych rodników. Częste spożywanie mandarynek wpływa na zapobieganie cukrzycy typu drugiego, jak również mogą wspomagać walkę z nadwagą.

Z kolei pomarańcze, prócz witaminy C, w swoim składzie posiadają liczne witaminy z grupy B, kwas foliowy, błonnik pokarmowy oraz potas. Wpływa to zdecydowanie pozytywnie na metabolizm. Pomarańcze przyczyniają się do lepszej regulacji pracy serca, a także ogólnie wzmacniają cały organizm. Zawierają hesperydynę, co z kolei obniża poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie krwi.

Pomelo – symbol szczęścia

Pomelo – nazywany owocem szczęścia, posiada naprawdę wiele niesamowitych właściwości. W jego miąższu oraz skórce znajdują się pektyny, które są w stanie zapobiegać miażdżycy. Bioflawonidy zaś, które znajdują się w błonkach między cząstkami owocu wpływają na ograniczanie rozwoju komórek rakowych. Prócz tego pomelo może ograniczać wchłanianie z pożywienia skrobi, a także zmniejszać poziom cukru w krwi. Sok z tego owocu, po strawieniu, wykazuje zasadotwórcze właściwości, co jest polecane osobom, które często zmagają się ze zgagą czy refluksem.

Cytryny, limonki i grejpfruty – dlaczego warto je spożywać?

grejpfruty
Źródło: Pixabay.com

Spożywając cytrynę, dostarcza się organizmowi duże ilości beta-karotenu, potasu, magnezu, żelaza, sodu, a także witamin B, E, i C. Ponadto cytryna świetnie wpływa na oczyszczanie organizmu, pomaga w walce z artretyzmem i reumatyzmem. Z resztą, o pozytywnych właściwościach cytryny można by pisać i pisać. Legendy głoszą, że starożytni Rzymianie dzięki sokowi z cytryny łagodzili wpływ różnych trucizn. Kawa z cytryną zaś jest świetnym sposobem na ból głowy.

Bardzo podobny skład posiada bliska kuzynka cytryny, limonka. W czasach dawniejszych, marynarze na rejs zabierali zawsze ze sobą ten owoc, jako że zapobiegał on zachorowaniom na szkorbut. Limonka na skutek zawartości witamin A, C, E i B, a także magnezu czy kwasu foliowego doskonale wpływa na odnawianie skóry, a także może niwelować nieprzyjemne zapachy ciała.

Z kolei grejpfrut, słynący ze swojego gorzkawego smaku, posiada w swoim składzie dużą ilość antyoksydantów, które potrafią naprawić DNA, redukować kamienie nerkowe oraz skutecznie walczyć z komórkami nowotworowymi. Jest również polecany dla osób, które chcą schudnąć.

Kumkwat, klementynka, tangela – co to w ogóle jest?

Kumkwaty, klementynki oraz tangele to owoce mniej znane w Polsce. I tak np. kumkwat, inaczej zwany limkwatem jest jedynym cytrusem, który może być zjedzony razem ze skórką. Posiada ogromną ilość witamin i zaleca się go do walki z przeziębieniami i infekcjami górnych dróg oddechowych. Klementynka zaś jest to skrzyżowanie mandarynki z gorzką pomarańczą. Tangela natomiast to po prostu krzyżówka mandarynki oraz grejpfruta.

Mycie owoców cytrusowych

Owoce cytrusowe powinny być myte w wodzie pitnej, posiadającej temperaturę pokojową. Czas mycia owoców cytrusowych nie może być krótszy niż kilka minut. Często więc nie wystarcza opłukanie ich w wodzie bieżącej. Jako, że cytrusy są spożywane rękoma pojawia się zagrożenie, iż bakterie i inne substancje niebezpieczne, które znajdują się na skórkach przejdą także do ust. W związku z tym należy bardzo dokładnie je myć. Często, najlepszym sposobem na mycie owoców cytrusowych, jest sięgnięcie po detergent służący do mycia naczyń, co trwa kilkanaście sekund a może doprowadzić do bezpiecznego ich spożycia. Więcej o tym, jak myć owoce cytrusowe przeczytasz na http://www.celulit.com.pl/jak-myc-owoce-cytrusowe.