Włókniaki to popularne zmiany skórne, które mogą pojawić się w każdym wieku. To grudki lub guzki o cielistym, brązowym lub wpadającym w czerń zabarwieniu, które zwykle dość mocno odstają do powierzchni skóry. Chociaż określa się je jako nowotwory, są w większości niegroźne dla zdrowia. Tworzą je fibroplasty, czyli komórki skóry właściwej. Nadmierne namnożenie na małym obszarze skóry tkanki stworzonej z tych komórek przybiera postać włókniaka. Może występować na różnych częściach ciała, często pojawia się na szyi, dekolcie i plecach, ale wyrośnie też na twarzy lub kończynach. Ze względu na nieestetyczny wygląd, dermatolodzy i gabinety medycyny estetycznej przeprowadzają zabiegi usuwanie włókniaków, więc jeśli chcesz pozbyć się tej zmiany, nic nie stoi temu na przeszkodzie.
Rodzaje włókniaków
Wyróżnia się dwa rodzaje włókniaków: miękkie oraz twarde. Włókniaki miękkie są umocowane w skórze za pomocą wąskiej szypułki. Są zbudowane z bardzo elastycznej tkanki, która łatwo się odkształca. Ich kolor zwykle przypomina kolor skóry, może być bardziej kremowy lub różowy, ale znaleźć można także brązowe grudki. Większość włókniaków miękkich nie przekracza kilku milimetrów. Zdarza im się występować w skupiskach. Najczęstsze miejsca pojawiania się takich zmian to:
- pachwiny
- pachy
- kark
- okolice piersi
Zwykle skrywają się w fałdach skóry, a ich posiadacze często muszą bardzo uważać, aby nie spowodować naderwania skóry w ich okolicach. Mogą występować na ciele już od dzieciństwa lub wyrosnąć w późniejszym wieku.
Włókniak twardy, którym określa się również mianem włókniaków podskórnych to nieco większe guzki, które zawierają więcej melaniny. Ich barwa może być brązową lub czerwono-brązowa. W przeciwieństwie do włókniaków miękkich ich najczęstszym miejscem występowania są nogi i ręce. Niektóre zmiany mogą powodować nieprzyjemne odczucia tj. swędzenie, a nawet ból przy silniejszym dotyku. Zazwyczaj występują pojedynczo i mogą powstać w miejscu wcześniejszego naruszenia powierzchni skóry.
Leczenie włókniaków
Ze względu na to, że włókniaki to zmiany nowotworowe łagodne, które nie wpływają na zdrowie organizmu, nie poddaje się ich żadnemu leczeniu. Po pojawieniu się grudki, jeśli budzi ona niepokój, można udać się na kontrolę lekarska. Dermatolog na wizycie dokładanie zbada guzek i wykluczy inne możliwe zmiany. Na takim badaniu można także skonsultować sposób usunięcia włókniaka. Ze względu na nieestetyczny wygląd, dyskomfort lub ryzyko naderwania włókniaki, niektórzy ludzie decydują się na ich wycięcie. Jest to najprostsza metoda usunięcia włókniaka przeprowadzana przez dermatologa przy użyciu skalpela, jednak w przypadku większych zmian istnieje ryzyko powstania widocznej blizny. Włókniaki miękkie i twarde można zlikwidować również za pomocą lasera lub kriochirurgii. Laserowe usuwanie włókniaka działa poprzez koagulację tkanki tworzącą zmianę, natomiast kriochirurgia, polega na zniszczenie jej komórek za pomocą ciekłego azotu, który ma bardzo niską temperaturę Oba zabiegi są bezpieczne i mogą być przeprowadzane także u dzieci.