Zdrowy styl życia, choć od zawsze był często praktykowany, w ostatnim czasie coraz więcej osób podąża za modą i poprawia swoje nawyki na lepsze. Zdrowy styl życia powinien być praktykowany ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi. Jak wygląda w pełni zdrowe życie i na co zwrócić uwagę? Oto 10 złotych zasad!

Dlaczego zdrowy styl życia jest ważny?

Zdrowie jest pojęciem bardzo szerokim, na które składa się wiele istotnych elementów. To nie tylko dyspozycja fizyczna i pełna sprawność – to także dobre samopoczucie psychiczne i społeczne, dzięki którym człowiek czuje się szczęśliwy w swoim ciele.

Z psychologicznego punktu widzenia, wyróżnia się cztery główne grupy:

 • zdrowie fizyczne – prawidłowe funkcjonowanie układów oraz narządów w organizmie, brak dolegliwości zdrowotnych
 • zdrowie psychiczne – emocjonalne (zdolność okazywania i rozpoznawania emocji, bezproblemowe radzenie sobie z uczuciami) oraz umysłowe (zdolność do otwartego, logicznego myślenia i rozumowania)
 • zdrowie społeczne – zdolność do nawiązywania relacji międzyludzkich oraz utrzymywania kontaktów z drugim człowiekiem
 • zdrowie duchowe – posiadanie własnych zasad, poglądów, a także kwestie wiary i religii

Zdrowy styl życia łączy w sobie wszystkie odgałęzienia zdrowia. Jest niezbędny nie tylko do odnalezienia życiowego szczęścia – prowadzi do niezachwianego rozwoju psychicznego oraz fizycznego, bez napotkania problemów związanych z różnymi schorzeniami i chorobami.

10 zasad zdrowego stylu życia

Jeżeli zależy Ci na wprowadzeniu do swojego życia zdrowych nawyków, z pewnością przyda Ci się wstępna lista kroków, które musisz zrealizować. Oto 10 najważniejszych zasad dotyczących zdrowego stylu życia:

 1. Nie pal papierosów.
 2. Nie przesadzaj z alkoholem.
 3. Nie zażywaj narkotyków.
 4. Praktykuj zbilansowaną dietę.
 5. Utrzymuj prawidłową wagę.
 6. Korzystaj z aktywności fizycznej.
 7. Zadbaj o zdrowie psychiczne.
 8. Pielęgnuj relacje z ludźmi.
 9. Zadbaj o wystarczającą ilość snu.
 10. Badaj się regularnie.

Używki jako niepozorny wróg

Papierosy jako jeden z naczęstrzych nałogów są jednym z głównych wrogów zdrowego stylu życia

Wszystko jest przeznaczone dla ludzi, jednak we wszystkim trzeba znać umiar, a niekorzystnych dla zdrowia substancji najlepiej po prostu unikać. Papierosy, które są jednym z najpopularniejszych uzależnień na świecie, prowadzą do poważnych zaburzeń zdrowotnych w organizmie człowieka. Palący wraz z tytoniem, pochłaniają aż 40 substancji rakotwórczych, będących powodami nowotworów. Ponadto, przez regularne palenie, uzależniony funduje swoim płucom ogromne zagrożenie – papierosy powodują problemy z oddychaniem, pogarszają kondycję fizyczną, a także podnoszą ciśnienie krwi.

Podobnie jest z alkoholem – choć jedna lampka wina czy innego trunku nie zaszkodzi, to nadmierne spożywanie alkoholu może wyrządzić poważne szkody w organizmie. Przede wszystkim zagrożona jest wątroba.

Narkotyki są ciężkim przeciwnikiem dla ludzkiej psychiki – idealnym potwierdzeniem tego stwierdzenia jest fakt, że już nawet najmniejsza próba danej substancji może okazać się iskrą do uzależnienia, z którego ciężko jest się wyswobodzić.

Zbilansowana dieta – jak się odżywiać zdrowo?

Stałe kontrolowanie wagi jako jeden z elementów zdrowego stylu życia

Zbilansowana dieta wcale nie oznacza ogromnych wyrzeczeń i zabraniania sobie wszelkich pyszności. W zdrowym trybie życia chodzi głównie o to, by znaleźć swój własny, złoty środek. Jak urozmaicić swoją dietę tak, by była ona zdrowa, ale i dostosowana do potrzeb organizmu?

 • wybieraj różnorodne produkty, znajdujące się na wszystkich szczeblach Piramidy Żywienia – pamiętaj jednak, żeby dostosować ich ilości do dziennego zapotrzebowania kalorycznego oraz konkretnych składników odżywczych. Wybieraj z głową – warzywa, owoce, mięso, nabiał oraz pieczywo dostosuj tak, by Twoja dieta była bogata we wszystkie niezbędne minerały i witaminy.
 • zachowaj bilans kaloryczny – nie zażywaj głodówek, ale także nie podjadaj – każdy z nas posiada dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, którego nie powinno się przekraczać, jeśli chcesz zachować zdrową sylwetkę.
 • pij dużo wody – dziennie powinno się spożywać ok. 2-3 litrów płynów. Najlepiej jest wybrać wodę mineralną, a jedynie od czasu do czasu skorzystać z soków owocowych i napojów gazowanych – te zazwyczaj mają w sobie dużo cukru.

Wysiłek fizyczny przyjacielem człowieka?

Zbilansowana dieta jest bardzo ważna, jednakże warto połączyć ją także z aktywnością fizyczną, by jeszcze bardziej poprawić jakość życia. Uprawianie różnych dyscyplin sportowych nie tylko poprawi kondycję i wzmocni organizm, ale również wspomoże utrzymanie prawidłowej wagi ciała, co jest bardzo istotne. Podczas wysiłku fizycznego spalamy zbędne kalorie, dzięki czemu łatwiej jest zapanować nad bilansem kalorycznym. Ponadto, regularne wykonywanie ćwiczeń na świeżym powietrzu wzmacnia odporność organizmu i chroni go przed różnego rodzaju infekcjami.

Zdrowie psychiczne, fizyczne i społeczne

Zdrowy styl życia to jednak nie tylko prawidłowe odżywianie i duża aktywność fizyczna. Te zasady odpowiadają za zdrowy organizm i jego prawidłowe funkcjonowanie. Oprócz ciała, człowiek musi zadbać o swoją psychikę, która również wymaga pielęgnacji i dużej uwagi. Aby czuć się psychicznie dobrze, pamiętaj, by pielęgnować również swoje życie w społeczeństwie. Zadbaj o relacje międzyludzkie – bądź częścią społeczeństwa, jednocześnie biorąc pod uwagę swoje dobro i samopoczucie.

Niezależnie od tego, czy odczuwasz potrzebę pójścia do specjalisty czy aktualnie czujesz się całkowicie zdrowym człowiekiem – badaj się regularnie i nie odkładaj wizyt u specjalistów na później. Czasem nawet poważne schorzenia nie są widoczne w pierwszym stadium choroby. Warto więc poświęcić odrobinę czasu i korzystać z opieki medycznej, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej i społecznej.

Kobieta dba o swoją psychikę medytując

Zdrowy sen to zdrowe życie dla umysłu i ciała

Często zapominamy o jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia – w dzisiejszych czasach, gdzie ciągła gonitwa za marzeniami i realizacją planów zawodowych góruje nad tym, co ważne dla zdrowia, ciężko jest znaleźć odpowiednią ilość czasu na zdrowy sen. W rzeczywistości, jest to bardzo istotna kwestia – sen jest niezbędny do regeneracji organizmu i umysłu po ciężkim dniu, pełnym pracy. Nie zarywaj nocy i zadbaj o to, aby każdego dnia spać od 6 do 8 godzin.

Zdrowie jest najważniejsze – w żaden sposób nie da się go kupić ani wypożyczyć nowego. Każdy z nas powinien więc dbać o nie jak najlepiej potrafi, zwracając uwagę na różne kwestie, które nie tyczą się tylko i wyłącznie diety.