Poziom płytek we krwi

Poziom płytek krwi to jeden z parametrów, który sprawdza się w trakcie tak podstawowego badania, jakim jest morfologia. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom płytek, może być przyczyną rozmaitych problemów zdrowotnych. Czy dieta jest w stanie znacząco wpływać na ich ilość?

Płytki krwi – za co odpowiadają w organizmie?

Trombocyty (płytki krwi) są jednym ze składników komórkowych krwi, który powstaje w szpiku kostnym. Gdy tych płytek jest za mało, mowa o małopłytkowości, a gdy zbyt dużo – nadpłytkowości. Trombocyty uczestniczą w procesach krzepnięcia krwi. Dzięki nim, gdy dochodzi do przerwania ciągłości tkanek i zranienia, krew po jakimś czasie przestanie płynąć i tworzy się charakterystyczny skrzep. Zbyt wysoka ilość płytek krwi będzie predysponować do tworzenia zakrzepów, a te mogą prowadzić nawet do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia.

Dieta a płytki krwi

Czy swoim stylem żywienia można w jakiś sposób wpłynąć na poziom płytek krwi? Obniżenie, jak i podwyższenie ilości płytek krwi, może wystąpić przy niedoborze żelaza. Jedną z przyczyn niedoboru tego pierwiastka jest dieta, która nie dostarcza go odpowiednio dużo. W ten sposób – pośrednio – dieta będzie wpływała na poziom płytek krwi.

Produkty bogate w żelazo: wątróbka, jaja, mięso wołowe, soczewica, tofu, ryby, biała fasola. Ponadto warto te produkty łączyć ze źródłami witaminy C, czyli większością warzyw. Pozytywnie na przyswajalność żelaza będą wpływać także bakterie kwasu mlekowego, które są obecne w kiszonkach.

Małopłytkowość niedoborowa bywa także związana z niedoborem witaminy B12, kwasu foliowego czy miedzi.

Gdzie znaleźć witaminę B12? Źródłem kobalaminy (B12) są produkty odzwierzęce: mięso, ryby, jaja, produkty mleczne. Za sprawą fortyfikacji znajdziemy je także w wegańskich zastępnikach mleka czy mięsa. Kwas foliowy przede wszystkim znajdziesz w zielonych warzywach liściastych, żółtkach jaj, ryżu, orzechach, nasionach słonecznika czy drożdżach. W miedź natomiast obfitują: płatki owsiane, wątróbka cielęca, sezam, ostrygi, ziarna słonecznika, orzechy, pestki dyni.

Nieprawidłowa ilość płytek krwi jako objaw choroby rzadkiej

Zmiany w ilości płytek krwi pojawiają się między innymi w przebiegu czerwienicy prawdziwej, zaliczanej do chorób rzadkich. Te schorzenia, wbrew temu, co sugeruje ich nazwa, mogą dotyczyć ponad 3 milionów osób w Polsce. Są jednak trudne w diagnostyce ze względu na złożony i mozaikowy charakter. W ich przebiegu pojawiają się symptomy z różnych układów, przez co pacjenci często odwiedzają lekarzy wielu specjalności, leczących każde z tych problemów oddzielnie.

Fundacja Saventic dąży do skrócenia ścieżki diagnostycznej pacjentów, oferując wszystkim zainteresowanym możliwość bezpłatnej pomocy. Jeśli podejrzewasz u siebie schorzenie rzadkie lub od dawna borykasz się z niezdiagnozowanymi problemami zdrowotnymi, zgłoś się do Fundacji. Wystarczy wypełnić odpowiednie dokumenty i udostępnić historię medyczną, którą przeanalizują specjaliści współpracujący z Saventic.

Po więcej informacji na temat chorób rzadkich wejdź na stronę www.fundacjasaventic.pl.