Kołatanie serca, które nazywane jest palpitacją to częsta dolegliwość. Można je odczuwać na różne sposoby. Zwykle jest to przyspieszenie i gwałtowne, mocne bicie serca lub delikatniejsze pulsowanie. Takie objawy mogą zwiastować poważną chorobę lub mogą być powiązane ze stresem. Warto wiedzieć co zrobić, kiedy pojawi się takie kołatanie.
Pierwsza pomoc – co należy zrobić w pierwszej kolejności w przypadku dolegliwości?
Kiedy pojawią się palpitacje serca, w pierwszej kolejności należy położyć się na ziemi na plecach. Takie ułożenie, na twardym podłożu sprzyja aktywności nerwu błędnego, który wpływa na regulowanie rytmu serca. Taka pozycja i złapanie spokojnego oddechu, może skutecznie uspokoić serce.
Jak wspomniano wcześniej, duże znaczenie ma odpowiedni oddech. Należy wziąć głęboki oddech i powoli przez kilka minut wydmuchiwać powietrze ustami. Dobrze jest także lekko ścisnąć skrzydełka nosa. Takie działanie należy powtarzać kilka razy.
Kolejną kwestią jest wypicie duszkiem szklanki wody, najlepiej zimnej lub też zanurzenie twarzy w wodzie. Można także zdecydować się na położenie na klatce piersiowej zimnego kompresu. Nie można jednak stosować tej metody w przypadku nadciśnienia.
Inną możliwością, o której warto wiedzieć jest akupresurowy ucisk. Polega on na rytmicznym uciskaniu opuszka palca środkowego w jednej i drugiej dłoni. Należy uciskać 30 razy każdą rękę.
Dieta – czy jest istotna?
Aby pozbyć się dolegliwości konieczne jest także stosowanie właściwej diety. Często zmiana przyzwyczajeń żywieniowych przynosi naprawę skuteczny rezultat. Aby poradzić sobie z kołataniem serca, warto pić napar z serdecznika. Można go wykonać w bardzo prosty sposób, wystarczy łyżkę suszonego ziela zalać szklanką wrzątku i parzyć przez pół godziny. Otrzymany napar, trzeba przecedzić i pić dwa razy dziennie po pół szklanki. Najlepiej kwadrans po zjedzeniu posiłku. Serdecznik zwalnia akcje serca i wpływa na unormowanie jego rytmu.
Warto także dołączyć do diety kaszę gryczaną, a także chrupać pestki dyni. Te produkty zawierają sporo magnezu, który wpływa na rytm serca. Aby magnez był jak najlepiej przyswajany, warto jeść kaszę z mięsem, a także kiszonym ogórkiem i kapustą.
Codziennie dobrze jest także wypić sok pomidorowy, który jest źródłem potasu. Także reguluje skurcze serca.
Osoby zmagające się z palpitacjami powinny unikać kawy oraz mocnej herbaty i innych napojów zawierających w swoim składzie kofeinę. Najlepiej powinno się z nich całkowicie zrezygnować.
Leki i minimalizowanie stresu
Przy problemach z kołataniem serca powinno się także uważać na przyjmowane leki. Nie powinno się przyjmować środków, które w swoim składzie zawierają psedudoefedrynę. Lepiej poprosić o pomoc farmaceutę, aby mieć pewność, że kupowane preparaty na przeziębienie czy katar są na pewno bezpieczne.
Dla kołatania serca bardzo szkodliwy jest także stres. W kryzysowych sytuacjach należy głęboko oddychać, tak aby wydech był dłuższy nić wdech. Ćwiczenie to należy wykonać kilka razy.
Kołatanie serca jak uspokoić – kawa z owoców głogu
Nie każdy wie, że głóg jest owocem, który znacznie poprawia pracę serca. Wzmacnia je i znacznie obniża ciśnienie. Warto jesienią (we wrześniu i październiku) nazbierać wystarczające ilości owoców głogu, a następnie je ususzyć i ułożyć na blaszce, która jest przeznaczone do pieczenia.
Suszenie głogu powinno trwać przynajmniej trzy dni w piekarniku w temperaturze około 70 st. Po wyłączeniu piecyka nie trzeba wyjmować blachy, tylko pozostawić otwarte drzwiczki. Następnie łyżkę suchego głogu, należy zalać wrzątkiem i pozostawić przez 20 minut pod przykryciem. Pić można po poł szklanki dwa razy dziennie.
Można także wysuszone owoce położyć na patelni bez oleju i prażyć, aż do otrzymania brązowego koloru, a następnie zmielić na proszek, wsypać do słoika i szczelnie zamknąć. Łyżeczkę proszku trzeba zalać wrzątkiem i parzyć siedem minut. Taką kawę z głogu można pić z powodzeniem codziennie. jest to zdrowa alternatywa dla innych napojów nie wskazanych przy problemach z sercem.