Pediatra to lekarz, który zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób dziecięcych. Specjalista ten opiekuje się młodymi pacjentami przez cały okres ich dorastania, aż do 18. roku życia. Pediatra posiada wiedzę z zakresu wielu dziedzin medycyny, a także zdobywa różne szczegółowe specjalizacje. Lekarz ten może dzięki temu spełniać funkcję np. pediatry urologa, pediatry alergologa czy pediatry gastrologa. Konieczność istnienia specjalizacji ukierunkowanej na prawidłowy rozwój oraz zdrowie dzieci wynika ze znaczących różnic, które występują między organizmami na etapie dorastania a organizmami w pełni dorosłymi.
Jakie obowiązki ma pediatra?
Obowiązki pediatry różnią się w zależności od tego, jaką formę opieki zdrowotnej sprawuje. Większość z nich zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń, zbieraniem wywiadu na temat stanu zdrowia dziecka oraz udzielaniem rodzicom informacji dotyczących opieki. Duże znaczenie mają również działania profilaktyczne, dlatego pediatra musi monitorować psychiczny i fizyczny rozwój dziecka. Istotnym elementem profilaktyki są szczepienia, które muszą być realizowane zgodnie z kalendarzem szczepień. Pediatra najczęściej pracuje w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, a także na oddziałach pediatrycznych oraz w specjalistycznych szpitalach. Fachowcy posiadający dodatkowe specjalizacje nierzadko decydują się na prowadzenie własnej praktyki.
Jak wygląda konsultacja z pediatrą?
Lekarz pediatra ma obowiązek przeprowadzić wywiad z małym pacjentem oraz jego opiekunem, a w razie potrzeby zlecić badania laboratoryjne i dokonać ich interpretacji. Obecnie bardzo powszechne są konsultacje z lekarzem pediatrą online, które nie wymagają od dziecka opuszczania domu. Takie rozwiązanie ma szczególne znaczenie w przypadku małych pacjentów zmagających się z częstymi infekcjami, ponieważ ogranicza ryzyko kontaktu z innymi chorymi. Bardzo często pediatra online 24h na dobę udziela konsultacji, przez co można się z nim kontaktować o dowolnej porze. Jeżeli lekarz stwierdzi występowanie nieprawidłowości wykraczających poza jego kompetencje, kieruje małego pacjenta do specjalisty. W przypadku podejrzenia np. wady serca, pediatra może zasugerować wizytę u kardiologa dziecięcego.
Jakie choroby leczy lekarz pediatra?
Do nawiązania kontaktu z pediatrą powinien skłonić rodziców każdy niepokojący objaw, który dotyczy samopoczucia i stanu zdrowia dziecka. W przypadku niemowląt, do takich symptomów należy np. brak apetytu, brak reakcji na bodźce, nadpobudliwość, nadmierna płaczliwość, nieprawidłowe stolce czy problemy ze ssaniem. Rozwiązaniem może być wówczas zdalna konsultacja z pediatrą, który przeprowadzi wstępną diagnostykę i wyda konkretne zalecenia. Niezależnie od wieku dziecka, do specjalisty warto się zgłosić także z charakterystycznymi objawami chorobowymi. Dotyczy to np. kaszlu, kataru, podwyższonej temperatury, zmian skórnych, bólów brzucha, bólów głowy, wymiotów czy biegunek. Specjalista ten zajmuje się leczeniem wielu typowych schorzeń wieku dziecięcego, takimi jak szkarlatyna, ospa wietrzna, różyczka, świnka czy odra.
Jak wybrać pediatrę?
Pediatra działający w ramach ubezpieczenia zdrowotnego wybierany jest po zapisaniu dziecka do przychodni POZ. Specjalista ten powinien być przede wszystkim kompetentny, a przy tym cierpliwy, życzliwy i empatyczny w stosunku do dzieci. Najlepsi pediatrzy łatwo nawiązują kontakt nie tylko z małymi pacjentami, ale również ich opiekunami. Podczas konsultacji mogą dzięki temu stworzyć przyjazną atmosferę, która bardzo często okazuje się kluczowa dla udanej współpracy z dzieckiem. Jeżeli komunikacja z małym pacjentem jest utrudniona, pediatra może nie być w stanie prawidłowo ocenić stanu jego zdrowia. Przy wyborze tego lekarza warto również wziąć pod uwagę dostępność usług. W przypadku najmłodszych dzieci, bardzo często niezbędne okazuje się odbywanie częstych konsultacji. Dotyczy to zarówno wizyt domowych, jak i kontroli w ramach teleporad lub bezpośrednich konsultacji w gabinecie pediatrycznym.