Uzależnienia coraz częściej są problemem bardzo młodych osób. Nastolatek może sięgnąć po narkotyki z różnych powodów. Czasem jest to chęć dopasowania się do rówieśników, a czasem – brak umiejętności poradzenia sobie z problemami. Niezależnie od przyczyny, młody narkoman potrzebuje pomocy specjalistów.
Rodzice często mają do siebie żal, że nie zauważyli problemu swojego dziecka wcześniej. Nastolatki potrafią doskonale kryć się z tym, co robią w gronie rówieśników. Uzależnienie rozwija się stopniowo, dlatego otoczenie często zauważa problem, gdy jest już naprawdę poważny. Narkomania zaczyna się od etapu eksperymentalnego. Nastolatek próbuje różnych środków, ale w każdej chwili może przerwać swoje eksperymenty z używkami. Jeżeli tego nie zrobi, rozpoczyna się etap regularnego przyjmowania narkotyków. Rozwijają się uzależnienie psychiczne i fizyczne, co nieuchronnie prowadzi do fazy trzeciej. Po odstawieniu narkotyków pojawiają się nieprzyjemne objawy. Rośnie tolerancja, dlatego nastolatek przyjmuje coraz większe dawki. Istnieje ryzyko przedawkowania i śmierci.
Leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania problemu. Rodzice, którzy odkryli, że ich dziecko eksperymentuje z narkotykami, mogą zapisać nastolatka na terapię. Jeżeli jednak doszło do fizycznego uzależnienia, będzie to niewystarczające. Trzeba zdecydować się na detoksykację, a następnie kontynuować leczenie podczas terapii. Warto pamiętać, że nieletniego narkomana można skierować na przymusowy odwyk za pośrednictwem sądu rodzinnego.
Detoks narkotykowy we Wrocławiu
Decyzja o umieszczeniu dziecka w ośrodku nie jest prosta. Trzeba pogodzić się z faktem, że nastolatek ma poważny problem, z którym rodzice nie są w stanie sobie poradzić. Rozwiązaniem jest detoks narkotykowy we Wrocławiu. Pozwala uporać się z fizycznym głodem narkotykowym i odtruć organizm. Przywrócenie równowagi metabolicznej sprawia, że narkoman czuje się znacznie lepiej i ponownie zaczyna trzeźwo myśleć.
Nie można zakładać, że przejście detoksykacji jest równoznaczne z wyjściem z uzależnienia. Rodzice często mają nadzieję, że dziecko dostało nauczkę i więcej nie sięgnie po narkotyki. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana. Młody człowiek często nie radzi sobie z głodem psychicznym. Dobrze więc, jeśli przejdzie terapię uzależnień. Dobry terapeuta nauczy narkomana, jak radzić sobie z ryzykiem nawrotu. Zajęcia skupiają się na przyczynie uzależnienia, a nie tylko na jego skutkach.
Wyjście z narkomanii wymaga wysiłku i pracy nad sobą. Warto jednak pamiętać, że nastolatek ma przed sobą całe życie, którego z pewnością nie chce spędzić na zażywaniu coraz większych dawek narkotyków.