noworodek

Przyjście nowego członka rodziny na świat to bardzo emocjonujące wydarzenie dla wszystkich domowników. Noworodek przez pierwsze miesiące życia wymaga szczególnie troskliwej opieki. Co warto wiedzieć o pielęgnacji noworodka, w pierwszych miesiącach jego życia? Dlaczego szkoła rodzenia może doskonale przygotować rodziców do tej odpowiedzialnej roli?

Pierwsze miesiące z noworodkiem

Pierwsze miesiące świeżo upieczonej mamy to ekscytujący czas pełen zmian. Jest to również okres, w którym rodzice uczą się pielęgnacji noworodka oraz wypracowania nowego rytmu dnia.

Pierwszy miesiąc noworodka skupia się głównie na jedzeniu, spaniu oraz potrzebach fizjologicznych. W tym czasie maluszek jedynie unosi główkę, ale nie jest w stanie jej utrzymać. Nie rozwinięta jest jeszcze u niego koordynacja ruchowo-wzrokowa.

Jak w tym czasie powinna wyglądać rola rodziców?

Dziecku należy zapewnić regularne posiłki, najlepiej w formie mleka matki. Karmienie odbywa się mniej więcej co 2 godziny. Niezwykle ważny jest też sen. 4-tygodniowy noworodek śpi około 16 godzin na dobę. W jego czasie wolnym zaleca się mówienie do dziecka twarzą w twarz oraz patrzenie mu w oczu. Utrzymywanie temperatury przez takiego malucha nie działa jeszcze sprawnie, więc rodzice powinny dbać o to, aby zawsze było dobrze ubrane. Aby stymulować rozwój dziecka można puszczać mu muzykę oraz inne dźwięki.

Kolejne miesiące życia maluszka

Podczas kolejnych miesięcy maluch staje się powoli niemowlakiem. Rozwijają się u niego zmysły, jest w stanie śledzić przedmioty oraz zaczyna się uśmiechać. To okres, gdy bobas zaczyna interesować się światem. W tym czasie, oprócz karmienia oraz zmieniania pieluch, rodzic powinien zwrócić uwagę na jego pielęgnacje.

Nierzadko na głowie dziecka może pojawić się ciemieniucha, czyli łuszcząca się skóra, którą powinno się smarować oliwką. Dość często zdarzają się infekcje jamy ustnej, więc zalecane jest zachowywanie szczególnej higieny podczas korzystania ze smoczków lub ssania piersi.

Pierwsze miesiące życia bobasa to czas, gdy lubi ono przyglądać się otoczeniu, dlatego należy dbać o odpowiednie bodźce, które pomogą mu się prawidłowo rozwijać. 4-miesięczne dziecko lubi bawić się kolorowymi zabawkami. Interesuje się też smakami oraz zapachami. To czas, gdy dużo radości sprawia mu muzyka oraz śpiewanie bliskiej osoby.

Pierwsze miesiąca życia noworodka to odpowiedzialny czas, w którym należy poświecić bobasowi szczególną troskę. Jeżeli jednak rodzice są pełni obaw, gdyż oczekują swojego pierwszego dziecka, doskonałym pomysłem może być skorzystacie z profesjonalnych kursów, zwanych szkołą rodzenia. Takie kursy prowadzi http://www.szkola-magiera.pl/ w Warszawie.

Weekendowa szkoła rodzenia – Warszawa

Szkoła rodzenia to najpopularniejszy sposób na przygotowanie się nie tylko do porodu, ale też do opieki nad noworodkiem. Twoim miejscem zamieszkania jest Warszawa lub jej okolice? Z pewnością znajdziesz tam zajęcia, które pomogą dowiedzieć się, czego należy spodziewać się podczas pierwszych miesięcy życia noworodka. Poleca się uczęszczanie na tego typu zajęcia między 6 a 8 miesiącem ciąży. To odpowiedni czas, aby dowiedzieć się najważniejszych informacji do czasu porodu.

W czym może nam być pomocna weekendowa szkoła rodzenia? To na jej zajęciach dowiemy się jak prawidłowo trzymać dziecko, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel czy przewijanie.

Weekendowa szkoła rodzenia – dlaczego to doskonały sposób, aby przygotować się do pielęgnacji noworodka?

kąpiel noworodka
Źródło: Pixabay.com

Wiele osób przyznaje, że szkoła rodzenia to idealny sposób, aby przygotować się do opieki nad świeżo urodzonym dzieckiem. Dzięki temu, że można zapisać się na kursy odbywające się w weekend, przyszła mama może pogodzić zajęcia wraz z pracą lub innymi obowiązkami. W dużych miastach, takich jak Warszawa, można nawet znaleźć darmowe szkoły rodzenia.

Dlaczego warto z nich skorzystać?

Powodów jest wiele. W szkole rodzenia:

  • zdobędziemy wiedzę na temat pielęgnacji noworodka, która oparta jest na doświadczeniu,
  • podczas zajęć rozwiane zostaną wszystkie popularne mity,
  • można na nie uczęszczać razem z partnerem, dzięki czemu ojciec dziecka będzie, przygotowany do pielęgnowania noworodka,
  • pozwolimy na ukształtowanie się prawidłowych postaw społecznych.